IŞİD'in 2014'teki Kobanê kuşatmasının kasabada yaşayan Kürtlere karşı bir katliama dönüşmesi endişesiyle düzenlenen protestolara ilişkin açılan davada, Kürt siyasetçilere ağır cezalar verildi. HDP'nin eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş'ın da aralarında olduğu 108 ismin yargılandığı Kobanê Davası'nda toplamda 11 kişiye beraat çıkarken, Demirtaş 42 yıl, Figen Yüksekdağ'a 30 yıl 3 ay, Ahmet Türk 10 yıl hapis cezası aldı. Toplam 26 kişiye ceza verildi.

Kobanê Davası'nda sonra Ahmet Türk, Sözcü’den İsmail Saymaz’a konuştu. Normalleşme sürecinin umut verdiği söyleyen Türk, “Hiçbir şey çıkmadı. Kendi yurttaşını kucaklanmayan bir anlayış sadece Kürtlere değil bütün Türkiye’ye zarar veren bir mantıktır. Biz Türkiye halkının düşmanı değiliz ki” dedi.

‘DEMOKRASİNİN VE HUKUKUN OLMADIĞI BİR ÜLKEDE İNSANLARIN MUTLU OLMASI İMKANSIZDIR’

DEM Parti Eş Genel Başkanlarından Muş, Şırnak ve Bitlis’teki belediyelere ziyaret DEM Parti Eş Genel Başkanlarından Muş, Şırnak ve Bitlis’teki belediyelere ziyaret

Kobanê Davası’nı kararlarını değerlendiren Türk, şunları söyledi:

“Aslında bu Türkiye’nin geleceğine dinamit koymaktır. Halkları karşı karşıya getirecek bir siyaset ve ötekileştirme politikasıdır. Bugün bizim kucaklaşmaya, sorunları birlikte çözmeye ihtiyacımız var. Bu süreç sadece Kürtlere zarar vermiyor. Türk halkına da zarar veriyor. Demokrasinin ve hukukun olmadığı bir ülkede insanların mutlu olması imkansızdır. Türkiye’nin güçlü bir devlet haline gelmesine imkansızdır. Türkiye’de demokrasi olsaydı hem Ortadoğu’nun en güçlü ülkesi olurdu hem tüm Kürtleri kucaklayacak bir devlet olurdu. Ama maalesef bunu beceremiyor, yapmıyor.

Biliyorsunuz, Diyarbakır’da bir miting (5 Haziran 2015) oldu o dönemde dört kişi ölmüştü. O zaman Selahattin Bey (Demirtaş) kürsüdeydi. Ve “Aman aman” diyordu, “provokasyona gelmeyin, lütfen sakin olun.” Bunu yapan insan için “37 kişinin katili” dediler. Ceza verdiler Selahattin Bey’e.

‘ORTAK DEMOKRATİK DEĞERLER ETRAFINDA BULUŞMALIYIZ’

CHP’nin bu süreçte barışı, kardeşliği, demokratik bir geleceği sağlayacak bir rol oynaması lazım. Bunlara fırsat verirsek Türkiye büyük bir zarar görür. Ve hepimizin dileği, halkların ortak demokratik değerlerde buluştuğu, demokratik bir Türkiye’dir. Ortak demokratik değerler etrafında buluşmalıyız. Bizim temel isteğimiz budur. Barışın sağlanmasını ve kardeşliğin oluşmasını elimizden geldiğince savunacağız.

Türk, kendisine verilen 10 yıl hapis cezasının kesinleşmesi durumunda hapse gireceğini belirterek, “Bu yaştan sonra Avrupalarda rezil mi olayım? Cezaevinde yatarım daha iyi. Çok önemli değil, onu düşünmüyorum” dedi.

‘ÖNEMLİ OLAN HALKIN İRADESİNE SAYGI GÖSTERİLMESİ’

Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı olan Türk, ceza alması nedeniyle belediyeye kayyım atanamayacağını vurgulayarak, “Bu cezanın önce Yargıtay tarafından onaylanması lazım. Bu ülkede hukuk var mı diye sorarsanız, yok. Önemli olan halkın iradesine saygı gösterilmesi. Bizim için önemli olan budur. Halkımızın bu siyasete karşı duruşu, bu siyasetin yanında olmadığını göstermesi önemlidir. Bu siyasetin yanlışlığını ortaya koyan bir seçim yaşadık. Bizim için önemli olan odur, halk iradesidir. Halk iradesi güçlü bir şekilde ortaya çıktı. Şimdi AKP yüzde 26 oy alıyor, partimiz Mardin’de yüzde 57. Kayyumu atamış, atamamış. Tek üzüntümüz şu olacak: İradeye saygısızlık” diye belirtti.

‘DEMİRTAŞ, HER KONUŞMASINA BİR CEZA VERİLMİŞ BİR İNSAN’

Demirtaş’a verilen 42 yıl ceza hakkında konuşan Türk, “Gece gündüz “37 kişinin katili” dediler. Yok, örgüt üyesiydi... Ben hayatımda hiçbir örgüte üye olmadım ki. Ama önemli değil. Selahattin Bey insan haklarından gelmiş, partinin genel başkanı olmuş, demokrasi mücadelesinin içinde olmuş, her konuşmasına bir ceza verilmiş bir insan. Bu açık açık düşmanca tutumdur” ifadelerini kullandı.

‘BU BİR SİYASİ DAVADIR’

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in davaya ilişkin açıklamaları hakkında konuşan Türk, şunları kaydetti:

“Özgür Bey gerçekten demokrat, demokrasiye sahip çıkan bir insan. Çabaları bizim için önemlidir. Kendimiz için değil, Türkiye için demokrasiyi savunması önemlidir.

Bu bir siyasi davadır. Olayın üzerinden 4-5 yıl geçiyor, ondan sonra Kobani Davası açılıyor. Kobani nedir ya! IŞİD vahşetine karşı demokratik tepkilerini koymuşlar. Bunun içinde bir şey yok ki.

‘NORMALLEŞME SÜRECİ BİZE UMUT VERDİ AMA HİÇBİR ŞEY ÇIKMADI’

Normalleşme sürecinden söz edildi. Bu bize umut verdi ama hiçbir şey çıkmadı. Kendi yurttaşını kucaklanmayan bir anlayış sadece Kürtlere değil bütün Türkiye’ye zarar veren bir mantıktır. Biz Türkiye halkının düşmanı değiliz ki. Türkiye halkının daha özgür olmasını, demokrasiye kavuşmasını, halkların kardeşliğini savunuyoruz.”(Kaynak)