İHD: Kobanê eylemleri tüm yönleriyle araştırılsın

İHD Diyarbakır Şubesi, Kobanê eylemleri sırasında yaşanan hak ihlallerin tüm yönleriyle araştırılması ve başlatılan soruşturmaların etkin bir şekilde yapılmasını istedi.

İHD: Kobanê eylemleri tüm yönleriyle araştırılsın

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, 2014 Kobanê eylemlerinin yıldönümü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı. DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik gerçekleştirdiği saldırılara karşı yapılan eylemlerin günlerce devam ettiği belirtilen açıklamada, 2'si polis 42 kişinin yaşamını yitirdiği, 801 kişinin yaralandığı, 56'sı çocuk bin 128 kişinin gözaltına alındığı ve 24'ü çocuk 221 kişinin tutuklandığı hatırlatıldı. 

Adli ve idari birimler tarafından etkin ve şeffaf bir araştırma, çalışma ve soruşturma gerçekleştirilmediği vurgulanan açıklamada, siyasi iktidarın yargı eliyle gerçekleşen operasyonları sonucu HDP'li siyasetçilerin olayların sorumlusu gösterilerek haksız ve hukuksuz bir şekilde tutuklandığını kaydedildi. Açıklamada, “Hakikate erdirilmeye bekleyen katliamlar gibi yaşam hakkı ve ağır insan hakları ihlallerine yol açan Kobani olayları da aradan geçen 6 yıla rağmen tüm yönleriyle aydınlatılmamıştır. 6-8 Ekim 2014 tarihinde meydana gelen toplumsal olaylarının 6'ncı yılında yaşanan hak ihlallerinin tüm yönleriyle araştırılarak hakikatlerin ortaya çıkarılmasını, olaylara ilişkin başlatılan soruşturmaların etkin ve şeffaf bir şekilde yapılmasını talep ediyoruz” çağrısı yapıldı. (MA)

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2020, 19:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER