Annesi 16 yaşında kaçırılan Mehmet Zeki Akyıldız’ı sordu

Hizbullahçılar tarafından 29 yıl önce kaçırılarak kaybettirilen 16 yaşındaki Mehmet Zeki Akyıldız’ın annesi Ruskiye Akyıldız, “Oğlumun başına neler geldiğini öğrenebilseydim, yüreğimdeki bu acı dinerdi” dedi.

Annesi 16 yaşında kaçırılan Mehmet Zeki Akyıldız’ı sordu

Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin cezalandırılmasını talep etmek amacıyla her hafta düzenledikleri eylemlerinin 856’ncı haftasını da koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle online olarak gerçekleştirdi. Bu haftaki açıklamada, 1992 yılının Eylül ayında Batman’dan Silvan’a ablasının yanına giderken 2 kişi tarafından kaçırılan ve “Hizbullahçılar köyü” olarak bilinen Sûsa (Yolaç) köyüne götürüldükten sonra 29 yıldır haber alınamayan Mehmet Zeki Akyıldız’ın (16) akıbeti soruldu.

Ruskiye Akyıldız, oğlu Mehmet Zeki Akyıldız’ın kaybolduğu günü anlatarak, “ Oğlumu ablasının yanına göndermiştim.  Ablasına telefon açtım ‘oğlum eve gelsin’ dedim. Kızım ağladı bana ‘eve gelmedi mi’ dedi. Ben de hayır gelmedi dedim. Hepimiz onu aramaya çıktık, bulamadık. Korkmadım ve oğlumu bana göstersinler diye Hizbullahçıların evine gittim. Mehmet Zeki kaybolduktan 1 yıl sonra 2 genç bayram günü eve geldiler ve bayramımı kutladılar. Eve geldiklerinde, oğlumun eve gelip gelmediğini sordular. Bende onlara, ‘sizi tanımıyorum, siz kimsiniz’ dedim. ‘Biz onun arkadaşıyız’ dediler. Bende onlara ‘1 sene oldu daha yenimi soruyorsunuz’ dedim. Sonra çekip gittiler” dedi.Bu kişilerin daha sonra komşularının evine geldiğini ve Hizbullahçılar olduğunu söylediklerini belirten anne Akyıldız, “Oğlumun başına neler geldiğini öğrenebilseydim, yüreğimdeki bu acı dinerdi” diye belirtti.

‘MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK’

Daha sonra söz alan İnsan Hakları Derneği (İHD) Batman Şube yöneticisi avukat Ahmet Şiray, anne Akyıldız’ın aktarımlarına değinerek,  “Ailenin aktarımına göre Batman’da okurken Hizbullah tarafından tehdit ediliyor. Batman’da ki ailesi Silvan Jandarma Karakoluna bildiriyor ancak aileye  herhangi bir olumlu dönüş yapılmıyor.  Olaydan 1 yıl sonra Sûsa köyünde bulunan sığınaktan kaçan bir görgü tanığına göre, sığınakta 78 kişinin olduğunu ve karanlık olduğu için birbirlerinin yüzünü göremediklerini, sadece yüksek bir sesle bir birlerine isim ve soy isimlerini söylediklerini beyan etmiştir. Bunun üzerine aile tekrar Silvan Jandarma Karakoluna şikayette bulunuyor. Fakat jandarma karakolu böyle bir olaydan haberdar olmadıklarını söylemiştir. Bu günden sonra Mehmet Zeki Akyıldız’dan haber alınmamıştır. Failler bulunana kadar mücadelemiz devam edecek” ifadelerinde bulundu. 

‘DEVLET GÖREVLİLERİ GÖZ YUMDU’

Kayıp yakınlarından Ümit Özer de gözaltındaki kayıplar için devletin doğrudan veya dolaylı desteğiyle hareket eden devlet dışı grupların varlığından söz ederek, “Türkiye’de ‘Hizbulkontra’ diye adlandırılan Hizbullah’ın bir dönem devletten yardım gördüğü, silahlı eğitim ve lojistik desteği aldığı, yüzlerce cinayet, kaçırma, kaybetme suçuna devlet görevlilerinin göz yumduğu bilgileri devletin resmi raporlarında geçti” diye belirtti. 

‘HİZBULLAH’A KATILMASI İÇİN BASKI YAPILDI’

Özer, Hizbullah’ın yüzlerce kişiyi kaçırdığını örgüt evlerinden vahşi yöntemlerle infaz ettiğini belirtti. Hizbullah’ın kaybettirilmeden önce Mehmet Zeki Akyıldız’a baskı yaptığını vurgulayan Özer, “ Dokuz çocuklu Akyıldız ailesi, Batman Beşevler Mahallesi’nde yaşıyordu. 16 yaşındaki çocukları Mehmet Zeki ortaokul öğrencisiydi. Birkaç kez okuldan eve hırpalanmış, elbiseleri yırtılmış bir şekilde döndü. Anne ve baba konuyla ilgili sorularına Mehmet Zeki’den net cevaplar alamadı. Durumu araştıran aile, Hizbullahçıların kendilerine katılmaları için oğullarına baskı yaptıklarını öğrendi. Bunun üzerine aile, Mehmet Zeki’nin kaydını Batman 60. Yıl Ortaokulu’na aldı. Ancak Hizbullahçılar baskı ve tehditlerini sürdürdü” dedi.

ETKİN SORUŞTURMA YAPILMADI

Ailenin kendi imkanlarıyla oğullarını aradığını söyleyen Özer, “Aile hem Hizbullahçıların yarattığı terör ortamı nedeniyle hem de yapılan başvuruların soruşturulmaması nedeniyle suç duyurusunda bulanamadı. Yıllar sonra askerlik şubesinden Mehmet Zeki’nin askerlik celbi geldi. Celbi alan aile askerlik şubesine gitti. Oğullarının Hizbullah tarafından kaçırıldığını ve ondan 1992 yılından beri bir daha haber alamadıklarını anlattı. Çocuk yaşta kaybedilen Mehmet Zeki Akyıldız’ın dosyasında bu güne kadar etkin bir soruşturma yürütülmedi. Akıbeti karanlıkta  bırakıldı. Onu kaçırarak kaybedenler açığa çıkarılmadı, cezalandırılmadı”  şeklinde konuştu. 

Özer son olarak şu çağrıda bulundu: “856. haftamızda yargı makamlarını bu açıklamamızı suç duyurusu sayarak Mehmet Zeki Akyıldız’ın zorla kaybedilmesi ile ilgili etkin soruşturma yapmak üzere harekete geçmeye çağırıyoruz.” 

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2021, 17:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER