Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nden (DEM Parti) Mersin’in Akdeniz ilçesinde belediyeyi kazanan eşbaşkanlar Hoşyar Sarıyıldız ve Nuriye Arslan, İlçe Seçim Kurulu'ndan mazbatalarını aldı. DEM Parti Mersin Milletvekili Ali Bozan'ın yanı sıra yüzlerce kişi eşbaşkanlara eşlik etti. 

Mazbata aldıktan sonra konuşan Belediye Eşbaşkanı Arslan, "Akdeniz halkları, bizden önceki belediye başkanına notunu verdi. Bizlere de not verdi; işte notumuz burada. Hep birlikte kazandık, hep birlikte yöneteceğiz" dedi. 

Belediye Eşbaşkanı Sarıyıldız, "Akdeniz’de demokrasiye olan inancımız tekrardan yeşerdi. Akdeniz’den, Türkiye’ye örnek bir pratik sergileyeceğiz. Akdeniz, kültürlerin, dillerin, inançların merkezi olacak. Bunu yaparken halkımızla birlikte yapacağız, halkımıza danışacağız. Merkeziyetçi, tekçi bir anlayışla hareket etmeyeceğiz” dedi. 

823X463Cc Mrs 05 04 2024 Dem Parti Mazbata2

KAPIYI SÖKTÜLER  

Eşbaşkanlar mazbata aldıktan sonra kitlesel bir şekilde belediye binasına geçti. Sarıyıldız ve Arslan, belediye çalışanları tarafından çiçeklerle karşılandı. Sarıyıldız ve Arslan’ın ilk işi, Akdeniz Belediyesi başkanlık makamının kapılarını matkapla sökmek oldu. 

Daha sonra belediye önünde kutlama yapıldı. Kutlamada sık sık “Jin, jiyan, azadî" sloganı atıldı. Yurttaşlar uzun bir süre halaya durdu. 

Solcu öğrencilere bıçakla saldıran ülkücü savcı oldu! Solcu öğrencilere bıçakla saldıran ülkücü savcı oldu!

MÊRDÎN

31 Mart yerel seçimlerinde Mêrdîn Büyükşehir Belediyesi’ni kazanan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Belediye Eşbaşkan adayları Ahmet Türk ve Devrim Demir, beraberlerinde yüzlerce kişi ile belediye binasına geçti. İstasyon Mahallesi’nde bulunan belediye binasına davul zurna eşliğinde geçen binlerce kişiyi belediye çalışanları karşıladı. Eşbaşkanlar Türk ve Demir burada yurttaşlara hitap etti.

Halkın sürece ve iradesine sahip çıktığını ifade eden Demir, “8 yıldır halkın iradesini ayaklar altına almaya çalışanlara karşı halkımız yeniden iradesini ortaya koydu” dedi. Belediyenin halkın belediyesi olduğunu ifade eden Demir, ilk gün söz verdikleri gibi halkla beraber yönetmeye devam edeceklerini söyledi.

Ardından söz alan Ahmet Türk de, 31 Mart seçimlerinde hep birlikte verilen bir mücadele ile büyük bir başarı elde ettiklerini dile getirerek, “Bu başarı sadece Kürt halkının değil, Arap halkının, Süryani halkının, Tat halkının, Mihelmi halkının. Onların da katkılarıyla güçlü bir şekilde seçimlerden çıktık. Elbette ki, Mêrdîn çok kültürlü, çok inançlı bir şehrimiz. Ona layık bir anlayışla yönetimimizi oluşturacağız. Sivil toplum örgütlerimizle, halkımızla Kent Konseyi’mizle birlikte ihtiyaçları belirleyeceğiz ve halkımıza hizmet edeceğiz” dedi.

'SEÇİMLERDE BİZİMLE BAŞA ÇIKAMADILAR' 

“Ancak iki aşiret arasında bir talan olsaydı bu belediye bu kadar talan edilemezdi” diyen Ahmet Türk, “Kayyımların belediyenin varlığına ipotek koyarak, varlıklarını başka kurumlara devrederek bizleri halkımızla karşı karşıya getirmek için bir oyun, bir plan kurduklarını görüyoruz. Seçimlerde başa çıkamadılar. Ama hilelerle bizleri başarısız hale getirmek istiyorlar. Bütün Kurdistan’da halk iradesi ortaya çıktı. Şirnex’ta da çıktı, Bedlîs’te de çıktı, Stewr’de de çıktı. Ama taşıma seçmenlerle halk iradesini çaldılar. Elbette ki; biz onları hırsızlık olarak değerlendiriyoruz. Halkımız iradesini ortaya koydu, halkımız onları seçmedi. Ama dediğim gibi hırsızlıkla, talanla bu belediyelerimizi elimizden almaya çalıştılar. Veyahut iş yapamayacak hale getirmek istediler” ifadelerini kullandı.

Halkla beraber şeffaf bir şekilde belediyeyi yöneteceklerini kaydeden Ahmet Türk, “Asla ama asla 21b’ye göre 21c’ye göre (pazarlık usülü ihaleler) ihaleler yapmayacağız. Bütün ihalelerimiz, bütün çalışmalarımız açık ve şeffaf olacak. Şunu da ifade etmek istiyorum; herkesi kucaklamaya çalışacağız. Ama bu belediyeye ihanet edenleri de tespit ediyoruz, tespit edeceğiz. Bunun da bilinmesi gerekiyor” dedi. 

Talana ve hırsızlığa göz yumanların olduğunu ifade eden Türk, hukuki olarak gerekli adımları atacaklarını söyledi. 

Konuşmaların ardından Türk ve beraberindekiler belediyeye giriş yaptı.