Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı, Mêrdîn Büyükşehir Belediyesi hakkında resen soruşturma başlatıldığını duyurdu. 

Mêrdîn Büyükşehir Belediyesi’nin 31 Mart yerel seçimlerinin ardından gerçekleştirilen ilk Meclis toplantısında İstiklal Marşı okunmaması nedeniyle İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişi görevlendirildiğini duyururken, 

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı, “İstiklal Marşı okunmadı” iddiaları üzerine Mêrdîn Büyükşehir Belediyesi’ne soruşturma başlatıldığını açıkladı. Savcılıktan yapılan açıklamada "Mardin Büyükşehir Belediye Meclisinin 13.04.2024 tarihli toplantısında, İstiklal Marşımızın okutulmaması ve saygı duruşunda bulunulmaması olayı ile ilgili olarak, Cumhuriyet Başsavcılığımızca resen soruşturma başlatılmıştır" denildi. 

AHMET TÜRK'ÜN AÇIKLAMASI 

Konuya ilişkin Mêrdîn Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk imzasıyla yapılan açıklamada, “Türkiye’de bayrak ve dinin siyasete alet edilmemesi gerektiğini, bu ülkenin ortak değerlerine her zaman saygı duyduğumuzu belirtmek isterim. İddia edildiği gibi bu ülkenin değerleri meclisimizde oylamaya sunulmamıştır. Söz konusu hadisenin mevcut gündemlerin dışında olduğunu, bundan önceki oturumlarda da şahsın bu tür gündem dışı konularla meclisin asli görevlerini aksattığını halkımızla paylaşmak isterim. Kamuoyunun bu tür karalama politikalarına itibar etmemesini rica ediyoruz. Ülkemizin, kentimizin ve halkımızın geleceği için çalışmaya devam edeceğiz” demişti. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Sözcüsü Ayşegül Doğan, Mêrdîn ve Amed Büyükşehir Belediyelerinin yalanladığı iddialarla ilgili müfettiş görevlendirildiğini duyuran İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'ya tepki gösterdi. 

KAYYIM YOLSUZLUKLARINI HATIRLATTI

Tanrıkulu’dan Demirtaş ve Mızraklı’ya ziyaret Tanrıkulu’dan Demirtaş ve Mızraklı’ya ziyaret

Doğan, Yerlikaya'nın paylaşımını alıntılayarak kamu kaynaklarının asılsız iddialara harcandığını belirtti. Doğan, “Diyarbakır ve Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanlarımızın açıklamalarına rağmen bu asılsız iddialara inanmaya can atanlar olduğunu biliyoruz. Kamu kaynaklarını beyhude çabalar için harcamamanızı öneriyoruz. Aynı kaynakları/olanakları kayyum yolsuzluklarını ve bıraktıkları borçları incelemek için seferber etmeyi düşünür müsünüz” diye sordu.