Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Şirnex İl Örgütü, dün gerçekleşen seçimlere ilişkin parti binası önünde açıklama yaptı. Açıklamaya, DEM Parti Şirnex Milletvekili Zeki İrmez, Barış Anneleri Meclisi, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri ve yüzlerce yurttaş katıldı. 

Açıklamaya katılan yurttaşlar, sık sık, “Hırsız başkan istemiyoruz” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları attı.

Açıklamada ilk olarak konuşan DEM Parti Şirnex İl Eşbaşkanı Nurcan Altürk, dün gerçekleşen seçimin hukuksuz olduğunu belirterek, “Bizler DEM Parti olarak bu seçimleri kabul etmiyoruz. Halkımız da kabul etmiyor. Bu seçimlerin hiçbir meşruiyeti yok. Farklı kentlerden taşınan asker ve polislerin oylarıyla kentimizin kaderi değiştirilmek istendi. Bunu kabul etmiyoruz” dedi.

‘TARİHE HIRSIZ OLARAK GEÇECEKSİNİZ’ 

Ardından konuşan DEM Parti Şirnex Belediyesi Eşbaşkan Adayı Berivan Kutlu, “Bu seçimlerde Şirnex halkı kazandı. Halkımızı kutluyorum. Bütün dünyanın gözü önünde Şirnex halkı 7’den 70’e kendi iradesine ve partisine sahip çıktı” diye konuştu.

AKP’nin “taşıma oylarına” dikkat çeken Kutlu, “Aylardır Şirnex halkı, partisi için çalışıyordu. Bu durum zorlarına gitti. Hırsız ve talancılardan hazırladıkları paket oyları dün kullandılar. İnsan hırsızlık yapınca yüzü kızarır. AKP İl Başkanı İbrahim Erkal ve Mehmet Yarka’ya sesleniyorum; Nasıl halkın arasına çıkacaksınız. Şirnex halkının yüzüne nasıl bakacaksınız? Yüz kararları. Halkın iradesini çaldınız. Mehmet Yarka’nın adı ‘hırsız Mehmet Yarka’ olarak tarihe geçecek. Halk iradesinin hırsızı Mehmet Yarka, sen Şirnex halkının iradesi olamazsın. Rezil bir kayyımsın” diye belirtti. 

Anne ve oğlu şüpheli şekilde ölü bulundu Anne ve oğlu şüpheli şekilde ölü bulundu

‘SEÇİMİ ŞIRNEX HALKI KAZANDI’ 

DEM Parti Şirnex Belediyesi Eşbaşkan Adayı Turan Saltan ise, “Bu seçimi Şirnex halkı kazandı. Yaptığımız tespitlere göre 35 sandıkta sadece sandık görevlisi arkadaşlarımızın oyu var. Tek bir Şirnexlinin oyu yok. Bu nedenle bugün Şirnex halkı içine giremiyorlar. İlk kayyımı Şirnex belediyesine atadılar. Bu saatten sonra mücadelemize devam edeceğiz. Birliğimizi sürdüreceğiz. Bütün Şirnex halkına teşekkür ederim” ifadelerini kullandı. 

‘SEÇİMLERİ TANIMIYORUZ’ 

Son olarak konuşan DEM Parti İl Eşbaşkanı Abdullah Güngen, seçimin önemine değindi. Güngen, “Bugün bütün Botan halkı için tarihidir. Hırsızlar, ahlaksızlar için de kara bir gündür. Halkımızın emeği önünde eğiliyoruz. Alın terinizle kazandınız. Bütün dünya Şirnex’te yapılan ahlaksızlığı ve hırsızlığı gördü. Botan halkı yıllardır bu zulüm ve hukuksuzluğun altında yaşıyor. Zulümlerini ne kadar artırırlarsa artırsınlar bu halk boyun eğmeyecek. Çünkü bu kent kahramanların kentidir. Şirnex halkı, kendi iradesine sahip çıktı. Bizler sadece siyasi bir partiye değil devletin her türlü mekanizmasına karşı mücadele ettik. Dünkü görüntüleri herkes gördü. Farklı kentlerden gelip Şirnex halkının iradesini gasp etmek, kayyımdır. Şirnex seçimlerini tanımıyoruz. Hukuki mücadelemiz devam edecek” şeklinde konuştu.