Doğum Yeri: Erciş / Van
Doğum Tarihi: 06 Temmuz 1971

Babasının adı Ebubekir, annesinin adı Kadriye'dir.

İlk okulu Bayazıt, orta ve lise eğitimini Alpaslan Öğretmen lisesinde tamamladı. İki üniversite eğitimi olan ÇİFTCİ ilk önce Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümünden ön lisans diplomasını aldı.

Daha sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden de lisans diplomasını alarak yüksek öğrenimini tamamladı. Askerlik hizmetini Zonguldak Devrek’te yaptı.

Şeker Bank Genel Müdürlüğünde hukuk danışmanı olarak görev yaptı.

Daha sonra Erciş Adliyesinde stajını tamamlayarak Avukatlık ruhsatını aldı, 1997 yılında Erciş Adliyesinde hakim / savcı adayı olarak göreve devam etti.

Adalet Bakanlığı savcı/ hakim Eğitim Merkezinde göreve devam eden ÇİFTCİ 1999 yılında Nevşehir Derinkuyu Cumhuriyet savcılığına atandı. Dört yıl Derinkuyu’da görev yapan ÇİFTCİ 2003 yılında Bingöl Genç Cumhuriyet savcılığına atandı.

Noterlik belgesi de bulunan ÇİFTCİ 30.12.2003 tarihinde Erciş Belediye Başkanlığına aday olmak için görevinden istifa etti.

28 Mart 2004 yerel seçimlerinde Erciş Belediye Başkanlığını kazanan ÇİFTCİ, 12 Haziran 2011 genel seçimlerinde AKP Van Milletvekili olarak meclise girdi. Mecliste Anayasa Komisyonu Üyesi olarak görev almaktadır.

Eski Belediye Başkanı Ebubekir ÇİFTCİ’nin oğlu olan Fatih ÇİTFCİ, evli olup İngilizce ve Almanca bilmektedir.