AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi'nin Başkanı Muhsin Şentürk'ü, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na seçti. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı görevine Muhsin Şentürk’ün seçilmesine dair karar Resmi Gazete’de yayımlandı. 

Yargıtay Başkanlığı için aday olan Şentürk, adaylıktan çekilmiş ve Başsavcılık için aday olacağını duyurmuştu. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı için en çok oyu alan beş adayın ismi sıralı liste halinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulmuştu. Buna göre; 5.Ceza Dairesi Başkanı Yaşar Şimşek 86 oy ile en çok oy alan isim olurken, onu sırayla 77 oy ile 3.Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk, 56 oy ile 3. Ceza Daire Başkanvekili Hakan Yüksel, 33 oy ile 7. Hukuk Dairesi Üyesi Mustafa Erol, 31 oy ile 2.Ceza Dairesi Başkanı Yusuf Kuzu yer almıştı. 

Ankara’da 7 polis tutuklandı Ankara’da 7 polis tutuklandı

2012'de Yargıtay üyeliğine seçilen Muhsin Şentürk, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Can Atalay kararlarıyla Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Yargıtay arasında aylar süren krizde de Yargıtay 3. Ceza Daire heyetinin başkanıydı. Daire, anayasaya göre kararlarına uyulması zorunlu olan AYM'nin Can Atalay'ın tahliyesine yönelik iki kararını da uygulamadı. "Yargısal aktivizm yapmak" ve "yetkiyi aşmak"la itham ettiği 9 AYM üyesi hakkında da suç duyurusunda bulunarak Türkiye yargı tarihine geçti.