AKP eski Colemêrg Milletvekili Abdulmuttalip Özbek, sanal medya hesabından Wan'daki seçmen iradesi gaspına tepki gösterdi. Özbek, Wan'da seçilen Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partili (DEM Parti) Abdullah Zeydan'ın yerine geçirilmek istenen AKP'li Abdulahat Arvas'a çağrı yaptı. 

Özbek, Wanlıların Zeydan'ı seçtiğini vurgulayarak, "Milletin desteği olmadan yönetime gelmek vicdanı yaralar" diye kaydetti. Özbek, "Bize düşen milletimizin seçimine saygı göstermek ve önümüzdeki seçimler için çalışmaktır. Adını aileni tüm Vanlıları düşünerek bu karardan bir an önce vazgeçmeni dilerim" diyerek Arvas'a çağrı yaptı. 

ESKİ BAKAN ÇELİK'TEN TEPKİ

AKP'nin eski bakanlarından Hüseyin Çelik, sanal medya hesabı üzerinden karara tepki gösterdi. Çelik, "Ben oldum olası kayyum politikalarına karşı oldum ve hâla da karşıyım. Van’da olup bitenler vahimdir. Dem partiden Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen şahsın seçilme ehliyeti yoksa aday olmasına niçin müsaade ettiniz?" dedi. 

AKP, CHP'ye 11 milyar 130 milyon 969 bin lira borçlu belediye bıraktı AKP, CHP'ye 11 milyar 130 milyon 969 bin lira borçlu belediye bıraktı

"Siyasetin asker ve yargı eliyle dizayn edilmesi, artık geri dönmemek üzere tarihe gömülmelidir" diye kaydeden Çelik, yaşananların AKP'ye zarar verdiğini ileri sürdü. Çelik, "Kayyum atamalarından sonra siyasi olarak hiçbir şey elde edilmediği, aksine daha önce alınan belediyelerin de kaybedildiği ortada iken hangi akılla bu iş sürdürülür? Van’da Dem’in 14 belediyenin hepsini alması tek başına ibret alınması gereken bir sonuçtur. Zaten ekonomik zorluklarla boğuşan Van’ı kaosa sürüklemenin bir anlamı var mı?" ifadelerini kullandı.