Cumhuriyet yazarı Barış Terkoğlu, eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yaptığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan 505 kişi hakkında “terörle iltisak” suçlamasına gönderme yaptığı yazısında, bir kişinin açtığı davada çıkan karara dikkat çekti. Terkoğlu, “Yerel seçime aylar kala, mahkeme, Soylu usulü devlet yönetme sistemine adeta ders vermiş” dedi.

“Soylu’ya gol atan karar” başlıklı yazısında Terkoğlu, İBB’de işe girmek için başvuruda bulunan bir kişinin “güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının” olumsuz sonuçlanmasının ardından itiraz davası açtığını belirtti.

Terkoğlu, hakkındaki “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla açılan davanın düşmesi nedeniyle mahkemenin İBB’nin “işe giremezsin” kararını iptal ettiğine dikkat çekti.

‘EMSAL KARAR’

“Dava aslında Süleyman Soylu davası” diyen Terkoğlu, “Yerel seçime aylar kala, mahkeme, Soylu usulü devlet yönetme sistemine adeta ders vermiş. Seçim meydanlarının hikâyesi değişir mi bilmem ama aylarca tartıştığımız ‘İBB’deki teröristler’ meselesi için emsal bir karar alınmış” ifadelerini kullandı.

Terkoğlu, “Hukukun zorluğu, haklı olanı güçlü olana karşı savunmaktan geliyor. Belki gücünün kaynağı da budur” yorumunu yaptı.