Yerel seçimlere aylar kala partiler çalışmalarını hızlandırdı. Tarihi seçimlerde en çok merak edilen illerin başında İstanbul geliyor. Seçimlerin AK Parti ve CHP adayı arasında geçmesi bekleniyor. Mega şehir için Kürt oyları kritik önem taşıyor. Peki seçimlere aylar kala DEM Parti İstanbul’da aday çıkaracak mı?. Kürtler kimi destekleyecek. MetroPOLL Araştırma Kurucusu Özer Sancar ile Rawest Araştırma Direktörü Roj Girasun çarpıcı değerlendirmede bulundular.

‘İmamoğlu kazanırsa 2028’de Cumhurbaşkanı adayı olur’

CHP'nin tekrar aday gösterdiği Ekrem İmamoğlu'nun Mart ayındaki yerel seçimlerde bir kez daha İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesi durumunda yüksek ihtimalle 2028'de de Cumhurbaşkanı seçileceğini iddia eden Özer Sancar, İstanbul seçimleri ile siyaset sahnesinin yeniden dizayn edileceğini söyledi.

‘DEM Parti kilit rol oynayacak’

Sancar şöyle devam etti, “İmamoğlu kazanırsa 2028’de yapılacak başkanlık seçimini de çok büyük ihtimalle alır ve önümüzdeki 20 yılın başkanı ortaya çıkar. Diğer senaryoda Erdoğan'ın muhtemelen ömrünün sonuna kadar Cumhurbaşkanı kalacağını ve birçok siyasi aktörün siyaset sahnesinden çekileceğini öngördü. DEM Parti Mart ayında yapılması planlanan seçimlerde kilit rol oynayacak. DEM'in etkili adaylarla ciddi bir kampanya yürütmesi durumunda CHP'nin ciddi sayıda belediye kaybetmesine sebep olabilir. AKP, CHP, MHP ve DEM Parti oylarında dikkate değer bir değişim görünmüyor. İYİ Parti’deyse dikkate değer bir azalma sürpriz olmaz” dedi.

‘İmamoğlu, Demirtaş için taziye mesajı yayınlamadı’

Rawest Araştırma Direktörü Roj Girasun ise, “Bu kadar belirsizlik varken, DEM Parti ve İYİ Parti’nin desteği olmadan da İmamoğlu’nun İstanbul’u kazanma ihtimali var. Sayılara baktığımızda DEM ve İYİ’nin oylarının olmaması kesin kaybettiriyor ama yerel seçimlerde denge ve denklem farklı bir şey. DEM Parti mesela “tavşan aday” çıkarırsa, seçmeni hiç küçümsenmeyecek oranda CHP’ye oy verebilir. Bunun yanında CHP’nin tavrı da etkili olacak. Mesela, Selahattin Demirtaş’ın babası vefat etti ve cenazeye katılamadı, İmamoğlu ise bir taziye mesajı yayınlamaktan çekindi. Bu konuşuluyor. Herkes biliyor ki, İmamoğlu seçimleri Kürtler sayesinde kazandı. Bu kadar insani bir durumla ilgili açıklama yapmaktan yüksünen, son seçimlerde İYİ Parti’yle beraber görüntü vermiş bir ismin Kürtlerden oy alma konusunda argümanları daha zayıf olacaktır” ifadelerini kullandı.