Eski İçişleri bakanı Süleyman Soylu’nun kuzenini kumarhanede yakalayan Asayiş Şube Amiri önce sürüldü, ardından da başka bir dosyaya eklenerek 21 ay cezaevinde yatırıldı, akabinde ihraç edildi. Meslekten atılan polis, “Birilerinin yeğeni olsam bunları yaşamazdım” diyerek isyan etti.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre, Ali Ağaoğlu’nun projesi Maslak 1453, çete liderlerinin kurtarılmış bölgesine dönüştü. Çete liderleri buradaki rezidans dairelerinde uyuşturucu yetiştirip ünlülere ve patronlara hitap eden VIP kumarhaneler açtılar.

Sarıyer Asayiş Büro Amiri S.M.K. Maslak 1453 projesine peş peşe operasyonlar düzenledi. S.M.K., üç polis memuruyla 19 Mart 2021 tarihinde kumarhaneye baskın yaptı.

Kumarhanede bulunan birçok kişi cep telefonlarına sarılarak birilerini aramaya başladı. Bunlar biri de 18 Temmuz 2022’de öldürülen, eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kuzeni Sefa Dönmez’di. İddialara göre Sefa Dönmez, Süleyman Soylu’nun koruma müdürünü aradı. Telefonu kapattıktan sonra da Asayiş Şube Amiri S.M.K.’yi azarlamaya başladı. Dönmez’in bağırdığını görenler de polislerin üzerine yürüyerek polislere bağırıp çağırmaya başladı.

BİRÇOK İSİM VARDI

Kumarhanede Soylu’nun kuzeni Sefa Dönmez’in dışında Adana 1954 FK Başkan Yardımcısı Asaf Avcı, Trabzon Platformu Başkanı olan Ahmet Köksal Öztürk ile birçok patron da vardı.

Asayiş Büro Amiri S.M.K., kumarhane basınından sadece 10 gün sonra tenzili rütbe (rütbesi düşürülerek) ile Eyüpsultan ilçesine grup amiri olarak sürüldü. Üç ay sonra da İstanbul İl Jandarma Komutanlığı’nın düzenlediği operasyon ile gözaltına alındı.

S.M.K., bazı dava ve soruşturma dosyalarını kapatma vaadiyle dolandırıcılık yapıldığı iddiasıyla yürütülen soruşturmaya dahil edildi. Kamuoyunda Eren Şar davası olarak bilinen dava kapsamında tutuklandı. S.M.K.’nin “suç işlemek amacıyla örgüt kurduğu ve yönettiği” iddia edildi. Mağdur sıfatı ile dosyaya dahil edilenler duruşmalarda fadelerinin baskı altında alındığını ve kötü muamele gördüklerini söyledi.

‘SEN YANDIN’ DEDİLER

Tam 21 ay cezaevinde tutulduktan sonra S.M.K., polislikten ihraç edildi. Meslekten atılan S.M.K. “Soylu’nun kuzeninin de yer aldığı son kumarhane baskınından sonra bana ‘sen yandın’ dediler. Sonra da bunlar yaşandı. ‘Benim bilgisayarımı, telefonumu inceleyin. Polnet sistemi de incelensin. Birine bilgi verdiysem de oraya çıkarılsın’ dedim. Ancak kimse umursamadı. Üzerime suç yıkıldı. Cemaatçi olsam bunları yaşamazdım” dedi.