AKP’nin İstanbul Büyükşehri Belediye Başkan adayı eski Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum oldu.

31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı adayı Ekrem İmamoğlu’na karşı yarışacak olan ve yıllardır deprem için yeterli önlem almayan iktidarın adayı Kurum, “İstanbul’da tek bir riskli yapı kalmayıncaya kadar çalışacağız” diye konuştu. Kurum, kampanyasını “deprem” üzerine kuracak.

Peki son yapılan dört yerel seçim anketinde İmamoğlu ile Kurum arasındaki oy oranı yüzde kaçtı?

METROPOL:

MetroPoll’ün yaptığı aralık ayı araştırmasına göre İmamoğlu ve Kurum yarıştığı takdirde sonucun ne olacağı yurttaşa soruldu.

İmamoğlu yüzde 48.2, Kurum yüzde 33.9 oy alıyor.

Özgür Özel’den muhalefete: Biz 2019’da iktidarı dengeledik, bunun yolu yine yerel seçimler Özgür Özel’den muhalefete: Biz 2019’da iktidarı dengeledik, bunun yolu yine yerel seçimler

Yüzde 17.9 “Fikrim yok” diyor. İyi Partililerin 84.2’si, DEM Partililerin yüzde 75’i İmamoğlu’na, İyi Partililerin yüzde 6.1, DEM Partililerin yüzde 2.7’si Kurum’a oy vereceğini kaydediyor.

SONAR:

Sonar, geçen ay “Yerel seçimden sonra kimi İBB Başkanı görmek istersiniz?” diye açık uçlu sordu.

Yüzde 31’i İmamoğlu’nu, yüzde 6.7’si Kurum’u söyledi.

İmamoğlu’nun tanınırlığı yüzde 93.7 iken, Kurum’unki ise yüzde 67.8 olarak gerçekleşti. Katılımcılardan yüzde 51’i İmamoğlu’nu İBB başkanlığına yakıştırırken, bu oran Kurum’da yüzde 36.9 oldu.

OPTİMAR:

Optimar’ın kasım araştırmasına göre ise İmamoğlu yüzde 48.8, Kurum yüzde 30.2 oy alıyor. İkisine de oy vermem diyenlerin oranı ise yüzde 20.9.

ORC: 

ORC anketinde ise CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu yüzde 40.8 oy alırken Cumhur İttifakı’nın belirleyeceği adaya ise yüzde 40.2 oy verildiği görüldü.

Eğilimler ölçülürken kararsızların yüksek olması ise dikkatlerden kaçmadı.

-Ekrem İmamoğlu yüzde 40,8

-Cumhur İttifakı (AKP Adayı) yüzde 40,2

-Kararsızım Adaylara Bağlı yüzde 19,0