MetroPoll Arştırma Şirketi yöneticisi Özer Sencar, mart yerel seçimleriyle ilgili olarak, “AKP, CHP, MHP ve DEM Parti oylarında dikkate değer bir değişim görünmüyor. İYİ Parti’deyse dikkate değer bir azalma sürpriz olmaz” dedi.

Turkey Recap, iç politikadan seçimlere, ekonomiden dünya ve dış politikaya uzanan alanlarda 2024 yılına ilişkin öngörüleri için 21 uzman isimle konuştu.

Özer Sencar, yerel seçimleri etkileyecek bir çok faktörün sayılabileceğine işaret ederek, şu ifadeleri kullandı:”

“Bunlardan ilki: partilerin oy potansiyelindeki muhtemel değişim. AKP, CHP, MHP ve DEM Parti oylarında dikkate değer bir değişim görünmüyor. İYİ Parti’deyse dikkate değer bir azalma sürpriz olmaz.

İkinci ve asıl etkili faktör: DEM ve İYİ’nin seçime kendi adaylarıyla girmesi. Bu iki partinin, özellikle DEM’in bu konuda ne derece kararlı olacağını bilemiyoruz. Etkili adaylarla ciddi bir kampanya yürütürlerse CHP’nin önemli sayıda belediyeyi kaybetmesine sebep olabilirler ve AKP kazançlı çıkar. DEM ve MHP gücünü korur. En büyük kaybı da İYİ Parti yaşar.”

DEM Parti İzmir adaylarını tanıttı: Deniz'in hayalleri için yola çıktık DEM Parti İzmir adaylarını tanıttı: Deniz'in hayalleri için yola çıktık

Seçimin en önemli sonucunun İstanbul’dan geleceğini kaydeden Sencar, “Çünkü siyaset sahnesini bir çeyrek yüzyıl etkili olacak şekilde belirleyecektir diye düşünüyorum. İmamoğlu kazanırsa 2028’de yapılacak başkanlık seçimini de çok büyük ihtimalle alır ve önümüzdeki 20 yılın başkanı ortaya çıkar. İmamoğlu kaybederse Erdoğan muhtemelen ömrünün sonuna kadar başkanlığı sürdürür, birçok siyasi aktör siyaset sahnesinden çekilir.” diye konuştu.

‘MUHALİF PARTİLERİN TUTUMU SONUCU BELİRLEYECEK’

Rawest Araştırma Direktöre Roj Giresun, İstanbul’da Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu’ndan yüzde 4 daha az oy aldığına işaret ederek, “İstanbul’da seçime 2019 seçimlerinin denklemiyle gitmiyoruz. Çok oy kaybetmiş, daha zayıf bir iktidar var; bunun karşısındaysa yerel ittifakın sahibi bir CHP var. Bir de iktidar kompozisyonu karşısında biraz daha bloklaşmış ve netleşmiş bir seçmen var.

İstanbul’da bir tarafta yüzde 53’lük, diğer taraftaysa yüzde 47’lik bir havuz var. Bu yüzde 53’ün ne kadarını İmamoğlu’nun alacağını muhalif partilerin tutumu ve adayları belirleyecek. DEM aday çıkaracak mı, çıkaracaksa nasıl bir aday çıkaracak? Sadece aday çıkarmakla mı kalacak, net ve güçlü bir politik kampanya da yürütecek mi? İYİ Parti’nin çıkaracağı aday nasıl bir profilde olacak, Millet İttifakı’ndan oy almak hedeflenecek mi yoksa daha önce CHP’ye oy veren seçmene mi yönelik olacak? Saadet, Gelecek, DEVA partileri AKP’den ne kadar oy alacak? AKP’nin adayı kim olacak?

Bu kadar belirsizlik varken, DEM Parti ve İYİ Parti’nin desteği olmadan da İmamoğlu’nun İstanbul’u kazanma ihtimali var. Sayılara baktığımızda DEM ve İYİ’nin oylarının olmaması kesin kaybettiriyor ama yerel seçimlerde denge ve denklem farklı bir şey.”