Muş Barosu Çocuk Hakları Merkezi, Varto ilçesinde metruk evde ipte asılı bulunan 8’inci sınıf öğrencileri P.A. (14) ve Z.T.’nin (14) bedeninde cinsel istismar, darp ve cebir izine rastlanılmadığını duyurdu.

METRUK EVDE CANSIZ BEDENLERİ BULUNDU
Varto ilçesinde 18 Ocak günü meydana gelen olayda, Atatürk Ortaokulu 8’inci sınıf öğrencileri P.A. ve Z.T., akşam saatlerine kadar eve gitmeyince yakınları şüphelenip, aramaya başladı. P.A.’nın babası Cemal A., kendilerine ait müstakil ve metruk evde, kızı ve arkadaşını ipte asılı buldu. Cemal A., 112 Acil Çağrı Merkezi’ni arayıp, yardım istedi. İhbar üzerine adrese polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Sağlık ekibinin yaptığı kontrolde, P.A. ve Z.T.’nin yaşamını yitirdiği belirlendi. Savcı ve polisin incelemesinin ardından P.A. ve Z.T.’nin cansız bedeni, otopsi için Muş Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Otopsi işlemlerinin ardından kızların cenazeleri, aileleri tarafından teslim alındı. P.A., Varto Cemevi’nde yapılan törenin ardından son yolculuğuna uğurlandı. Z.T.’nin cenazesi ise Bingöl’ün Karlıova ilçesi Bağlıisa köyüne götürülerek toprağa verildi.

ÇOCUK HAKLARI MERKEZİ: BULGULAR İNTİHARA İŞARET EDİYOR
Çocukların ölümüyle ilgili Muş Barosu Çocuk Hakları Merkezi’nden yazılı açıklama yapıldı. Çocukların bedeninde cinsel istismar, darp ve cebir izlerinin bulunmadığının belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“18 Ocak 20024 tarihinde Muş ili Varto ilçesinde metruk bir evde iki kız çocuğunun iple asılmış halde bulundukları vakada; olay tarafımızca takip edilmiş, soruşturma dosyasında an itibariyle toplanan delil ve bulguların müteveffa çocukların bedeninde cinsel istismar, darp, cebir gibi izlerin bulunmadığını, olay yerinde bulunan bulgu ve delillerin şimdilik olayın ası suretiyle intihar olduğuna işaret ettiğini, toksikolojik (zehirlenme, uyuşturucu ve uyarıcı madde) incelemenin henüz sonuçlanmadığını kamuoyuyla paylaşma gereği doğmuştur. Bir kez daha yaşamını yitiren çocukların ailelerine başsağlığı diler, olayın takipçisi olmaya devam edeceğimizi kamuoyuna saygıyla sunarız.”

DEM PARTİLİ BOZ AÇIKLAMIŞTI: SES KAYDI BIRAKMIŞLAR
DEM Parti Muş Milletvekili Sümeyye Boz, dün yaptığı açıklamada (19 Ocak), konuya dair Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve ilgili bakanlıklara önergeler verdiklerini belirtmiş ve şu ifadeleri kullanmıştı:

“Aile Bakanlığıyla yaptığımız görüşmede, ailelerle yaptıkları görüşmede savcılığa intikal edilen bilgide, çocukların ses kaydı bıraktıkları ve o kayıtta çocukların eğitim ve sınav sistemlerine dair gelecek kaygısı yaşadıklarını dile getirerek, intihar edeceklerini söylemişler. Aile ile yaptığımız görüşmede ise eğitim sistemiyle ilgili eleştirel bir ses kaydı bıraktıklarını söylediler.

Bu çocukların ‘intihar’ etmek istemeleri başlıca tartışılması gereken bir konu. Öğrencilerin nasıl bir hayat, nasıl bir geleceksizlik içerisinde kaldıklarının göstergesidir bu. Bu durumu sıradan bir şekilde okumamak lazım. Eğitim sisteminin köhneliğini ve öğrencileri yarıştırmasıyla ilgili bir durumdur. Bunun yanında Kurdistan’da anadilde eğitimin olmamasının, çocukların ve gençlerin başarı düzeyinde de olumsuz nedenlere etken olduğu ortada. Bu durumu anadilden bağımsız bir şekilde okumamak gerekir. Biz durumun takipçisi olacağız. Soruşturma tamamlanana kadar takipçisi olacağız.”