İstanbul’un Esenyurt, Esenler, Maltepe, Pendik, Kağıthane ilçelerinde sabah saatlerinde birçok adrese baskın yapıldı. Ev baskınları esnasında polisin yurttaşlara yönelik şiddet uyguladığı öğrenilirken, Esenyurt’ta yapılan bir ev baskınında polislerin bir aileye işkence yaptığı belirtildi. Polis evde yaptığı arama sırasında eşyaları dağıttıktan sonra evde bulunanların sırt, kol ve bacak bölgelerine coplarla vurduğu aktarıldı. 

Gözaltına alınanların Fatih’te bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenilirken, gözaltı sayısına ilişkin net bilgi elde edilemedi. Gözaltına alınanlara ilişkin 24 saatlik avukat görüş yasağının olduğu öğrenildi. 

Gözaltına alınanların bazılarının isimleri şöyle: “Şahin Özyıldırım, Rıza Kaplan, Nesim Özkan, Nureddin Aydoğan, Helin Akman, Alattin Altıntaş, Erkan Talaş, Şükrü Güler, Umut Delil Aksoy, Devran Kurt, Resul Gedlec.”

690X390Cc Ist 13 02 2023 Istanbulda Ev Baskinlari 1920X1080

Mersin'de bu sabah yapılan ev baskınlarında 9 kişi gözaltına alındı.

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı'nın "örgüt üyeliği" iddiasıyla yürüttüğü bir soruşturma kapsamında kent merkezi ve Tarsus ilçesinde aralarında  Çukurova Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (Çukurova TUAY-DER) yöneticilerinin de bulunduğu 9 kişinin evine polis baskın yaptı. Evlerin aranması ardından polis, Çukurova TUAYDER yöneticisi Nuray Şahin ile Fatma Demir, Yılmaz Sevdik, Hasan Hüseyin Bayar, Rojhat Tutmaz, Muhammet Tutmaz, Firaz Aka, Abdullah Çetin ve Hamdullah Özen adlı kişiler gözaltına alındı. Soruşturma dosyasına gizlilik kararı konularak, 24 avukat görüş kısıtlılığı getirdi.

Kentte gözaltı sayısının artabileceği öğrenildi.