Menzil Cemaati’nde sular durulmuyor. Cemaat mensuplarının “Gavs” olarak nitelendirdiği Abdulbaki Elhüseyni’nin 12 Temmuz 2023 tarihinde ölmesinin ardından cemaatin başına geçen üç oğul arasında çıkan miras kavgası günbegün büyüyor.

Elhüseyni’nin oğulları Muhammed Saki, Muhammed Fettah ve Muhammed Mubarek, “eş şeyhlik” denilen bir sistem ile cemaati müştereken yöneteceklerini açıklamıştı. Ancak 2 Ocak tarihinde cemaatin merkezi konumunda olan Adıyaman’ın Kahta ilçesindeki Menzil köyünde Muhammed Fettah ve Muhammed Mubarek Elhüseyni taraftarı cemaat mensupları, Muhammed Saki Elhüseyni taraftarlarını medreseden attı.

Kaynak: BirGün (İsmail Arı)

CEMAATÇİLER POLİS ÇAĞIRDI
Önceki gün ise Menzil’in Karaman’da dergâh olarak kullandığı binaya Muhammed Saki Elhüseyni’ye bağlı cemaat mensupları sokulmadı. Hatta Muhammed Mubarek Elhiseyni’ye bağlı cemaatçiler polis dahi çağırdı. Binaya alınmayanlar ise “Sohbet günü ve programını önceden belirledikleri” belirterek uzun süre binanın önünde bekledi.

Öte yandan 2 Ocak tarihinde cemaatin merkezi konumunda olan Adıyaman’ın Kahta ilçesindeki Menzil Köyünde Muhammed Fettah ve Muhammed Mubarek Elhüseyni taraftarı cemaat mensupları, Muhammed Saki Elhüseyni taraftarlarını medreseden attı.