Memleket Partisi Muharrem İnce'nin CHP ile ittifak konusunda yaptığı açıklamalar ve DEM Parti üzerinden yürüttüğü eleştirilere yanıt veren İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Kendisi ile birkaç kez görüştüm. Söylemleri tam tersi bir durumdu. Niçin bu duruma geldi bilmiyorum. 1991'i bilmemek suç değil, 2019'u bilmek marifet..." dedi.

Cumhur İttifakı'nın İstanbul adayı Murat Kurum'un seçim vaatlerine de tepki gösteren İmamoğlu, projeler için "projelerimizin yan sanayisi" yorumunu yaptı.

İmamoğlu, Kurum'un vaatlerini açıklarken ağzına 'Kanal İstanbul' projesini almamasına ilişkin de, "'İstanbul'a çağ atlatacak' diye söyledikleri Kanal İstanbul'u ağzına bile almış olmaması, aldatmaya dönük yolculuğu tarifliyor" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. İmamoğlu, "Millet gerçekten hizmet edeni ayırt edecek, ona göre tercihini yapacak. Bizim vatandaşımızı aldatmak istiyorlar. Aldatamayacaklar" ifadesini kullandı

Kendisine ve CHP Genel Başkanı Özgür Özel'e yönelik "1991 seçimlerini bu arkadaşlarım bilmiyor. Çünkü partinin hafızasını bilmiyorlar. 1991 seçiminde nasıl rezil olduğumuzu bilmiyorlar. Özgür Bey de bilmiyor Ekrem Bey de bilmiyor. Çünkü siyasi hafızaları buna yetmez" diyen Muharrem İnce'nin partisine yönelik eleştirilerine de yanıt veren İmamoğlu, "Kendisi ile birkaç kez görüştüm. Söylemleri tam tersi bir durumdu. Niçin bu duruma geldi bilmiyorum" dedi.

İnce'nin 1991 seçimlerine ilişkin sözlerine tepki gösteren İmamoğlu, "1991'i bilmemek suç değil, 2019'u bilmek marifet. İnce'nin söylemleri tam tersiydi. Muhatabı değilim" ifadelerini kullandı.

'UMUT EDİYORUM SAYIN İNCE BU KARARINI GÖZDEN GEÇİRİR'

Ekrem İmamoğlu, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce'nin bugünkü açıklamaları üzerine gelen soruya şöyle yanıt verdi:

"Sayın İnce'yle birkaç kez görüştüm. Görüşmelerimiz bu söylemlerimizin tam tersi bir durumdu. Açıkçası niçin bu duruma geldi bilmiyorum.

Şahsıma bunları söylemişse, bu cümlelerimin muhattabı değilim.Sayın İnce'yle biz bu tonda ve bu kavramlarla konuşmadık. Bu cümleleri söylemişse bir gözden geçireceğim. 1991'i bilmemek suç değil, 2019'u bilmemek marifet. Milletin kazanmasını istiyoruz. Umut ediyorum Sayın İnce bu kararını gözden geçirir."

MUHARREM İNCE NE DEMİŞTİ?

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, partisinin yerel seçim stratejisiyle ilgili, bir otelde düzenlediği basın toplantısında, 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde partisinin her ilde seçime gireceğini açıklamış, CHP'ye yönelik eleştirilerde bulunmuştu.

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan İnce, CHP ile ittifak görüşmelerine dair soruya karşılık şunları kaydetmişti:

"İsveç'in NATO üyeliğine 'Evet' verince nasıl ittifak kuracağım? Her gün 'DEM'lenirsen nasıl kuracağım? Bizim bir duruşumuz olmalı. Kuvayımilliye'nin partisi bu. Değişmiş demiyorum, başkalaşmış. Değişmek başka bir şeydir, başkalaşmak başka bir şeydir. Bizim ruhen, gönül olarak, düşünsel olarak benim bulunduğum bir parti değil orası, gençliğimin geçtiği parti gitmiş, yerine başka bir şey gelmiş. Onun için öyle bir ittifak kurabilmek... Yarın bu şartlar değişir, başka bir yönetim gelir, o zaman tekrar konuşuruz.

1991 seçimlerini bu arkadaşlarım bilmiyor. Çünkü partinin hafızasını bilmiyorlar. 1991 seçiminde nasıl rezil olduğumuzu bilmiyorlar. Özgür Bey de bilmiyor Ekrem Bey de bilmiyor. Çünkü siyasi hafızaları buna yetmez.

'LAİKLİĞİ BİZDEN BAŞKA HATIRLAYAN KALMADI'

Neden ayrı dünyaların insanlarıyız? Suriye'de Irak'ta çocuklarımız şehit oluyor. Asıl sorumlusu kim ya? Biz kiminle uğraşıyoruz? Asıl sorumlusu ABD'dir. Bunu söyleyecek başka bir siyasetçi var mı Türkiye'de?

İlkeli omurgalı siyasetten yanayız biz. Laikliği bizden başka hatırlayan kalmadı. Bizim Dersim diye bir vilayetimiz yoktur. Dertsim bir bölgenin adıdır. Oradaki vilayetin adu Tunceli'dir. Kamer Genç bile Dersim demiyordu. Tunceli diyordu.

Şeyh Sait bir haindir. Nokta. Atatürk böyle demiştir. Herkes eşittir. Bu ülkede herkes ayaz yemiştir. 12 Eylül günlerinde Diyarbakır Cezaevi'nde Kürtler ayaz yemiştir, Mamak'ta ülkücüler ayaz yemiştir. Metris'te solcular ayaz yemiştir."