Karar yazarı Akif Beki, tutuklu eski HDP eş başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın teklif gelirse DEM Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olabilirim’ açıklaması ile ilgili dikkat çekici bir iddia ortaya attı. Beki, Başak Demirtaş’ın bu çıkışının AKP ya da Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bir anlaşma anlamına gelmediğini ve asıl hedefin Leyla Zana’nın önünü kesmek olduğunu öne sürdü.

Beki, ‘Eşinin adaylık talebi de İmamoğlu’na değil, Leyla Zana’nın çıkışına karşı bir hamle gibi görülüyor. Zana’yla yıldızları uyuşmuyor, 8 yıl sonra sahneye çıkarak rol kapmasını önleyici bir hamleymiş.’ dedi.

Akif Beki’nin yazısının ilgili bölümü şöyle:  

Demirtaş Ak Parti’yle anlaştı mı?

‘’Daha geçen gün babasının cenazesine katılmayı protesto etmişti. Selahattin Demirtaş, birden annesini hastanede ziyaret etmek istedi. Ve Edirne’deki cezaevinden Diyarbakır’a götürüldü.

Hemen öncesinde de eşi Başak Demirtaş, DEM’in İstanbul adaylığına talip olmuştu.

Herkesin aklına aynı soru düştü; yoksa İmamoğlu’na karşı AK Parti’yle anlaştılar mı?

Fakat kazın ayağı öyle değilmiş. Yoklamalarımdan şu çıkıyor, olmayacağı anlamına gelmese de şu an böyle bir anlaşma yok.

Demirtaş’ın annesi, böbrek ve solunum yetmezliğinden ciddi bir rahatsızlık geçiriyormuş. Herkes gibi ziyaret hakkı var, Demirtaş’a iktidarın özel bir jestinden kaynaklanmıyor.

Seçim konjonktürüyle çakışması da tamamen tesadüf. Öyle denk gelmiş, planlı filan değil.

Eşinin adaylık talebi de İmamoğlu’na değil, Leyla Zana’nın çıkışına karşı bir hamle gibi görülüyor.

Zana’yla yıldızları uyuşmuyor, 8 yıl sonra sahneye çıkarak rol kapmasını önleyici bir hamleymiş.

Neydi Zana’nın sürpriz çıkışı:

AK Parti’den gelecek tekliflere açık olduklarını söylemiş, Erdoğan’ı da Çözüm Süreci’ni raftan indirmeye çağırmıştı.

Bu çıkışın, Öcalan’la bağlantılı ve danışıklı olabileceğine ihtimal veriliyor. Öcalan’dan, iktidarla yine seçim anlaşması ve bir silah bırakma çağrısı gelebileceğine işaret olabilir. Ona da ihtimal veriliyor.

Ama Demirtaş’ın, salıverilmek için iktidarla seçim pazarlığına oturduğuna ve eşini o sebeple İmamoğlu’nun karşısına aday çıkardığına ihtimal verilmiyor.

Metropoll anketi: İstanbul’da İmamoğlu mu, Kurum mu önde? Metropoll anketi: İstanbul’da İmamoğlu mu, Kurum mu önde?

Diyarbakır’da annesine götürülmesiyle eşinin DEM’den adaylık talebi, bir anlaşmanın göstergeleri olmayabilir. Bazen göründüğü gibi değildir, üst üste gelir ama aralarında bir bağ yoktur.

Yine de sonuç değişmiyor. DEM Parti, bu emrivâkiden sonra iddialı bir aday çıkarmaktan da Başak Demirtaş’ı aday göstermekten de geri duramayabilir.

İmamoğlu’na değil Leyla Zana’ya karşı aday olsa da Demirtaş’ın seçime etkisi, İmamoğlu aleyhine olur. Murat Kurum’a ve AK Parti’ye yarar.

Fakat İmamoğlu’na kaybettirip İstanbul’u AK Parti’ye geri kazandırmaya yeter mi? Halkın buna nasıl tepki vereceğine bağlı.’’