AKP’li belediyede aile şirketlerine milyonlarca liralık ihale AKP’li belediyede aile şirketlerine milyonlarca liralık ihale

HDP Diyarbakır İl Binası önünde çocuklarının dağa kaçırıldığını iddia ederek eylem yapan “Diyarbakır Anneleri”ne katılan Celil Begdaş’ın cinayetten arandığı ortaya çıktı. 4 yıldır eylem yapan Begdaş’ın cinayetten arandığı ve kesinleşmiş 45 yıl hapis cezası olduğu ortaya çıktı. Hakkında 17 ayrı suç kaydı bulunan ve savcılığa sevk edilen Begdaş için savcılık tutuklama talep etti. İki polis gözetiminde iken polislerin elinden kurtulan Begdaş firar etti.

Sözcü’nün haberine göre, Begdaş 4 Mayıs 2023 günü adliyeye gitti. “HDP çocukları dağa kaçırıyor” diye suç duyurusunda bulunmaya hazırlanan Begdaş, adliye girişinde yapılan rutin kimlik kontrolüne takıldı.

Eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile de fotoğrafları bulunan Begdaş’a son iki yıldır koruma polisi de tahsis edildiği ortaya çıktı.

CEZAEVİNE GİDERKEN FİRAR ETTİ

Hakkında Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi’nin de onayladığı “kasten insan öldürmek” suçundan 45 yıl hapis cezası kararı bulunan Begdaş, gözaltına alınarak İnfaz Savcılığı’na sevk edildi. Savcı tutuklama müzekkeresi düzenleyip Begdaş’ın cezaevine teslim edilmesini istedi. İki polis gözetiminde cezaevi aracına bindirilen Begdaş, araçtan kaçarak firar etti.

POLİSLERE SORUŞTURMA

Begdaş’ın firar etmesinin ardından iki polis hakkında soruşturma başlatıldı. Polisler, yolda araçlarının bozulduğunu, arıza için araçtan indikleri sırada Begdaş’ın da arka kapıyı açarak araçtan atladığını, hava karanlık olduğu için “dur” ihtarında bulunmalarına rağmen ara sokaklara kaçarak izini kaybettirdiğini anlattı. Soruşturma takipsizlikle sonuçlandı.

Begdaş hakkında firar suçundan dava açıldı, hakkında ikinci kez yakalama kararı çıkarıldı.

‘NÖBET’ ÇADIRININ EN HARARETLİSİYDİ 

Diyarbakır’da çocuklarının PKK’ya katılmasından HDP’yi sorumlu tutarak 4 yıldan beri parti binası önünde oturma eylemi gerçekleştiren kadınlarla birlikte oğlu Yusuf için eylem yapan Begdaş, çadırın en hararetli isimlerinden biriydi. Ankara’ya da giderek HDP Genel Merkezi önünde oturma eylemi yapan Celil Begdaş, sürekli provokatif girişimleriyle dikkatleri üzerine çekiyordu.

HDP önünde kendilerini ziyarete giden muhalefet partisi liderlerini sürekli PKK’yla işbirliği yapmakla suçlayıp ağır sözler sarf etti.

Eski İçişleri Süleyman Soylu ile olan yakınlığı nedeniyle kentte polis ve askerlerin tayin durumlarından, iş arayan kişilere iş bulma vaadiyle menfaat temin etmeye kadar birçok suçlamada bulunuldu.

Editör: Erhan Akbaş