Êlih’te, 24 Şubat 1992’de uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren gazeteci Cengiz Altun, merkez Çamlıca Mahallesi'ndeki mezarı başında anıldı. 

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) öncülüğünde yapılan anmaya, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Êlih Milletvekilli Zeynep Oduncu,  Êlih Belediye Eşbaşkan adayları Gülistan Sönük, Mehdi Öztüzün, Özgür Kadın Hareketi (TJA), Barış Anneleri Meclisi, Êlih Emek ve Demokrasi Platformu, Altun’un ailesi ve yakınları ile gazeteciler katıldı. 

'BASIN ŞEHİTLERİ SAYESİNDE...'

Saygı duruşu ile başlayan anmada konuşan DFG Eşbaşkanı Serdar Altan, Altun’un Kürtlere dönük baskı ve zulüm politikalarını açığa çıkardığı için hedef alındığını vurguladı. “Eğer Kürt basını şuanda bu aşamadaysa basın şehitlerinin mücadelesi sayesindedir” diyen Altan, “Cengiz’in gazetecilik yaparak halkın acılarını dünyaya gösterme ve devletin baskılarını açığa çıkarma hedefi vardı. Gerçeğin aydınlığa çıkmasını istemeyen kişiler tarafından hedef alındı. Bedeli ne kadar zor olursa olsun Cengiz geri adım atmadı. Biz de onun yolunda giden Özgür Basın geleneği kalemini yerde bırakmayacağız. Onun çizdiği yolda gerçeğin açığa çıkması için mücadele vereceğiz. Bu yolda şehit düşen tüm arkadaşlarımızı saygı ve minnetle anıyoruz” dedi.

'GELECEĞE IŞIK TUTUYORLAR' 

DEM Parti Êlih Milletvekilli Zeynep Oduncu, Altun’un tehditlere aldırış etmeden gerçeğin peşinde koştuğunu dile getirdi. Oduncu, “Faşisti zihniyetin Kürtlere reva gördüğü katliam, gözaltı ve tutuklamalara karşı Cengiz direndi ve Özgür Basın geleneğinde ısrar etti. Bunun için katledildi. Bu katledilme ile birlikte binlerce Cengiz yetişti. Ve şuanda gerçekleri yazıyor. Faşizme karşı direniyorlar. Özgür Basın geleneğinin verdiği mücadele tarihseldir. Bu tarihsel mücadelede Cengiz önemli bir yere sahip. Verdikleri mücadele Kürt halkının geleceğine ışık tutuyor” diye konuştu.

İstanbul Newroz’unda bianet muhabirlerine polis şiddeti İstanbul Newroz’unda bianet muhabirlerine polis şiddeti

ANNE ALTIN: ONUNLA GURUR DUYUYORUM 

Altun’un annesi Türkan Altun ise “Kalk Cengiz’im arkadaşların geldi” diyerek konuşmasına başladı. Oğlunun gerçekleri açığa çıkarmak, Kürt halkına reva görülen katliamları aydınlatmak için mücadele yürüttüğünü kaydeden anne Altun, “Cengiz’imin gazetecilik heyecanına şahit oldum. Ne baskı ne tehdit hiçbir şey onun gerçeği açığa çıkarma arayışına engel olamadı. Onunla gurur duyuyorum. Şimdi burada ve daha birçok yerde Cengiz’lerim var. Var olmaya da devam edecek” diye belirtti. 

Konuşmalar ardından Altun’un mezarına karanfiller bırakılarak, mücadele sözü verildi.