Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Kobanê Davası'nda yaptığı savunmaya ilişkin tartışmalar devam ediyor. Son olarak Demirtaş'ın savunmasında birçok kez bahsettiği dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin de savunmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

Diyarbakır’daki aday tanıtım toplantısı için DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’a eşlik eden DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sadullah Ergin, Demirtaş’ın “Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin çözüm süreci başladığında Abdullah Öcalan’ın iki mektubunun Erdoğan’ın elinde olduğunu söyledi. Süreç devam ederken Sincan Cezaevi’nde açlık grevindeki HDP yöneticilerini ziyaret etti” sözlerine yanıt verdi.

'BAKANLAR DÜZEYİNDE GÖRÜŞMELER OLDU'

Ergin, "Birtakım mesajlar, birtakım görüşmeler yapılmıştır. Bu başbakan düzeyinde, bakanlar düzeyinde olmuştur. Güvenlik Müsteşarlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı çalışanları düzeyinde olmuştur” dedi.

'SÜREÇ SABOTE EDİLDİ'

AKP’li belediyede aile şirketlerine milyonlarca liralık ihale AKP’li belediyede aile şirketlerine milyonlarca liralık ihale

Medyacope’den Ferit Aslan'a konuşan Ergin, sürecin çalışmalarının yapıldığı dönemde akil insanların Türkiye’nin dört bir yanına gittiğini ve sorunun çözümü için halka bir araya geldiğini söyledi. Çalışmaların sabote edildiğini belirten Ergin, “O dönemde toplumsal destek çok yükseldi. Çözüm sürecine yüzde 70’lere varan toplum desteği oluştu. Bu çok kıymetliydi. Toplumun içine yayılmış nifak tohumları, bu defa sevgiye, kardeşliğe dönüşmeye başlamıştı. Ama sabote girişimleri rağbet gördü ve süreç neticelendirilemedi, olumlu sonuçlandırılamadı” diye konuştu.

'HERKES BERABER YARGILANMALI'

TBMM'de çözüm süreciyle ilgili çalışmaları yapanlara belli hukuki korumalar getiren yasanın çıkarıldığını aktarırken ilerleyen süreçte sürece dahil olan bazı kişilerin takibata uğradığını söyleyen Ergin, şöyle konuştu:

"Bu takibat yapılacaksa, bu çalışmaların içerisinde olanların tamamı, başbakanından, bakanına, bürokratına hep beraber yargılanmalı. O çalışmadan ayrı, başka eylemler varsa onun yargılaması ayrı bir konudur. Ama sadece çözüm süreci faaliyetleri içerisinde yapılan çalışmalara dönük bir yargılama varsa bu tek taraflı olmaz.” (Kaynak)

Editör: Erhan Akbaş