DEM Parti Grup Başkanvekili Sezai Temelli, Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş'ın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanlığı için aday olabileceği açıklaması ile ilgili "Değerlendirmeyi komisyonlarımız ve MYK yapacaktır" dedi.

Metropoll'ün son seçim anketi: İstanbul'da AKP düştü, CHP ve DEM Parti yükseldi Metropoll'ün son seçim anketi: İstanbul'da AKP düştü, CHP ve DEM Parti yükseldi

DEM Parti Grup Başkanvekili Sezai Temelli, gündemdeki gelişmelere ilişkin Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

Temelli, Edirne F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş'ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanlığı için aday olabileceği açıklamasının sorulması üzerine, "Bölgede ön seçim yaptık. Batıda bir aday havuzu oluyoşuyor. Komisyonumuz bütün aday başvurularını alıp ve hem merkezi hem yerel komisyonlarımızda hem MYK'mizde hem PM'de değerlendirmelerimiz olacak. Tabiki Başak Hanımın başvurması bizi sevindirici bir şey. Biz bu havuza herkesin başvurmasın istiyoruz ama tabiki değerlendirmeyi komisyonlarımız ve MYK yapacaktır" yanıtını verdi. "Adaylığı sürpriz oldu mu?" sorusuna Temelli, "Evet benim için şahsım olarak süpriz oldu tabi, daha önceden haberim yoktu çünkü. Önceden haberiniz yoksa o sürprizdir" dedi.

"GÜÇ BİRLİĞİ İLE KAZANABİLECEĞİMİZ YERLER ÜZERİNDE ORTAK ÇALIŞMA NEDEN OLMASIN?"

Temelli, DEM Parti ve CHP arasında yapılan görüşmelere dair soruya ise "Bütün ihtimalleri komisyonumuz değerlendiriyor. Güç birliği ile kazanabileceğimiz yerler üzerinde bir yoğunlaşma olacaktır muhakkak. Karşılıklı komisyon çalışmalarımız sonucunda bunlar belirlenirse de kamuoyuna açıklanacak. Güç birliği ile kazanabilecek yerler üzerinde bir ortak çalışma neden olmasın?" diye yanıt verdi.

Artı Gerçek'ten İrfan Aktan'ın aktardığına göre Başak Demirtaş, DEM Parti'den adaylık için herhangi bir teklif gelmediğini belirtti, "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için henüz partimiz DEM Parti’den bize bir öneri gelmedi, ama halk ister, partimiz de uygun görürse, demokrasi ve toplumsal barışın önünü açacağına inanırsak, düşünebiliriz” diye konuştu. Demirtaş “Bu durumda birilerine kazandırmak veya kaybettirmek için değil, İstanbul'da kazanmak için yarışa gireriz ve iddialı oluruz” dedi.