Konya'da, Milli İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) memur olarak alınma vaadiyle kandırılan lise öğrencisi G.A.'ya (17) sistematik cinsel tacizde bulunup, 22 yıl hapis cezasına çarptırılan Ahmet Mandal'a (35) yardım ettikleri gerekçesiyle 8 yıl 4'er ay hapis cezası alan 2 okul müdürünün tahliye edilmesine yönelik yapılan itiraz reddedildi.

Lise müdürü Harun Avcu, 2022 Kasım ayında lise son sınıfta okuyan G.A. isimli kız öğrenciyi, MİT’te memur olma vaadiyle evli ve 3 çocuk babası elektrik ustası Ahmet Mandal ile tanıştırdı. G.A., Mandal tarafından günlerce cinsel tacize maruz kaldı. G.A.’nın yaşadıklarını anlattığı ailesi, Mandal hakkında şikayetçi oldu.  Çocuğa kendisini “MİT mensubu” olarak tanıtan ve cinsel tacizde bulunan Mandal, gözaltına alınıp, 25 Kasım 2022'de “Çocuğun cinsel istismarı” suçundan tutuklandı. Aynı okulda eğitim alan K.K. adlı kız öğrenci de Mandal tarafından tacize uğradığını belirterek şikayetçi oldu. 

Soruşturma kapsamında çocukları Mandal ile tanıştıran okul müdürü Harun Avcu ve G.A. ile Mandal'ın dini nikahını kıyan okul müdürü Asuman Sahar Koleri de tutuklandı. Soruşturmanın ardından Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yürütülen idari soruşturma kapsamında 2 okul müdürü de memurluktan ihraç edildi.

SANIKLAR TAHLİYE EDİLDİ  

9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 5'inci duruşmada mahkeme heyeti, Ahmet Mandal'a iki çocuğa yönelik “cinsel istismar” suçundan 20 yıl, “Sarkıntılık yapmak suretiyle cinsel saldırı” suçundan ise 2 yıl hapis cezası verip, tutukluluk halinin devamına karar verdi. 

Okul müdürleri Harun Avcu ve Asuman Sahar Koleri ile Mandal'ın ortağı Ali Akkaş, G.A.'ya yönelik “Çocuğun cinsel istismarına yardım etme” suçundan 8 yıl 4'er ay hapis cezası aldı. Diğer iki okul müdürü ayrıca diğer öğrenci K.K. yönünden “Sarkıntılık yapmak suretiyle cinsel saldırı” suçundan 10'ar ay hapis cezasına çarptırılıp, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilerek tahliye edildi. Olayla bağlantısı olduğu öne sürülen tutuksuz sanıklar Asuman Sahar Koleri'nin eşi M.K. ile dini nikahın kıyıldığı okuldaki kadın hizmetli H.K. ve asker B.K. ise beraat etti.

TAHLİYE KARARINA İTİRAZA MAHKEMEDEN RET

Ahmet Mandal, Harun Avcu ve Asuman Sahar Koleri hakkında, “Cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “Çocuğun nitelikli cinsel istismarı”, “Sarkıntılık yapmak suretiyle cinsel saldırı” suçlarından 37'şer yıla kadar hapis istemiyle mütalaa veren mahkeme savcısı ile ailenin avukatı Mehmet Onur Güleç, geçen hafta tahliyelere itirazda bulundu.

İtirazlar bir üst mahkeme olan 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildi.