Yaklaşan yerel seçimlerle birlikte büyükşehirlerdeki siyasi tablo belirginleşiyor. Özellikle İstanbul seçimleri, DEM Parti'nin vereceği kararın belirleyici olacağı görüşüne göre şekilleniyor. Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi Koordinatörü Yüksel Genç, İstanbul'daki yerel seçim dinamiklerini  ARTI gerçek+Podcast'te anlattı.

31 Mart 2014 yerel seçimlerine neredeyse iki ay kaldı. Büyükşehirlerde adaylar netleşirken, dağılan ittifaklar sonucunda beklentiler de değişiyor. Yerel seçimlerin en tartışmalı kenti İstanbul’da CHP’den Ekrem İmamoğlu tekrar aday gösterlilirken, AKP Murat Kurum’u aday gösterdi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayının İYİ Parti Teşkilat Başkanı ve İstanbul Milletvekili Buğra Kavuncu olduğunu açıkladı.

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olabileceğini açıklaması ise sürpriz etkisi yarattı.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin (DEM Parti) büyükşehirlerde alacağı kararın ise İstanbul için belirleyici olması bekleniyor. Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi Koordinatörü Yüksel Genç +Podcast’te değerlendirdi.

Genç, Başak Demirtaş’ın adaylık kararını Selahattin Demirtaş ile birlikte aldıklarını düşündüğünü söyledi. Ayrıca Genç’e göre bu karar DEM Parti’nin batıda da alternatifsiz olmadığını göstermek ve büyükşehirlerdeki seçmeni mobilize etmek için alındı.

Genç, CHP ile DEM Parti arasında bir ittifak ile ilgili ise, “CHP 2019’dan bu yana HDP ve HDP tabanının sunmuş olduğu tüm desteği bir tür oy deposu mantığı içinde kabul edip, hiçbir karşılık tanıma ve o seçmen tabakasının saygınlığını sürdürebileceği bir politik kulvar ne yazık ki benimsememeyi, yok saymayı tercih etti. Bunun getirdiği tabansal tepki ve bu tabansal tepkiyle bile olsa HDP’yi takip eden DEM Parti’nin CHP ile artık çok rahat, çok karşılıksız, çok olağan, sadece AKP ve Erdoğan karşıtlığı üzerinden kurabileceği işbirliği zeminlerini yok etmiş görünüyor. Bu açıdan bakınca özellike büyükşehirlerde CHP’nin belediyeleri kazanma şansı düşük gözüküyor” dedi.

Yüksel Genç’e göre Kürt seçmen 2019’daki seçimler öncesindeki “her ne olursa olsun iktidara kaybettirelim” düşüncesinde değil. Artık kurulacak olası ittifaklar veya desteklenecek adaylar ile birlikte kazanmak isteyen bir seçmen var. Seçmen artık birinden birine kazandırmak değil, “kazanmak” istiyor.