Antalya sahilinde 5 günde 6 cenaze bulundu. Merkez ilçelerden Aksu'daki turizm beldesi Kundu Acısu Deresi suyunun sahile karıştığı yerde babasıyla sahile balık tutmaya giden Deniz Güneş, yürüyüş yaparken sahilde bir cenaze gördü. Sağlık ekiplerine haber verilmesi üzerine bölgeye polis sevk edildi. Yapılan incelemede cenazenin bir erkeğe ait olduğu belirlendi. Cenaze, daha sonra Antalya Adli Tıp Kurumu'na kaldırıldı.

17 Ocak Çarşamba günü Alanya ve Manavgat sahillerinde 1 çocuk ve 1 yetişkin cenazesinin bulunmasının ardından dün de Manavgat'ta 2, Serik'te 1 cenaze bulundu. Serik'in Kadriye Mahallesi'nde bulunan kadın cenazesinin, Antalya'da 13 gün önce kaybolan Merve Şevval Elmas'a (18) ait olma ihtimali üzerine İstanbul'da yaşayan ailesi , DNA örneği için Antalya'ya geldi. Son günlerde Antalya sahillerinde karaya vuran cenazelerin, bir kaçak göçmen teknesinin batmasından kaynaklanmış olabileceği üzerinde duruluyor.

Antalya Valiliği'nin açıklaması:

"Basın yayın organlarında yer alan ve Antalya kıyılarında bulunan cansız bedenlerle ilgili olay yeri inceleme ekiplerince yapılan incelemeler neticesinde; Kıyıya vuran 6 cansız bedenden birinin bir süre önce kaybolan M.Ş.E.'ye ait olduğu değerlendirilmektedir. Nihai sonuç adli tip incelemesi sonucu ortaya çıkacaktır. Diğer 5 cansız bedene ait ayakkabı ve kıyafetlerin üretim yerinin Suriye olduğu belirlenmiştir.

Lübnan'ın Ankara Büyükelçiliği tarafından 11 Aralık 2023 tarihinde Lübnan ile Suriye arasındaki sahil bölgesinden yaklaşık 90 kişiyi taşıyan bir teknenin Kıbrıs'a doğru hareket ettiği, saatler sonra tekneyle bağlantının kesildiği ve müteakiben teknenin kaybolduğu bildirilmiştir. Son bir haftalık meteorolojik kayıtlar incelendiğinde, hâkim rüzgârın Güney ve dalganın Güney Doğu yönünden geldiği tespit edilmiş olup, muhtemel teknenin batması sonucunda bahse konu cansız bedenlerin akıntı, rüzgâr ve dalga sebebiyle ilimizin kıyı hatlarına sürüklenebileceği ihtimali değerlendirilmektedir.

2023-2024 yıllarında Antalya ilinde herhangi bir düzensiz göçmen grubuna ilişkin intikal etmiş bir kaza/olay veya kayıp bildirimi bulunmamaktadır. Denizlerimizde ve kıyılarımızda meydana gelen şüpheli ölüm olaylarına ilişkin kolluk birimlerimiz ve Cumhuriyet Savcılıklarımızla koordineli bir şekilde çalışmalara devam edilmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Serik'in Kadriye Mahallesi'nde bulunan kadın cesedinin, Antalya'da kaybolan Merve Şevval Elmas'a (18) ait olma ihtimali üzerine İstanbul'da yaşayan ailesinden DNA örneği alınmıştı.