Metropoll anketi: İstanbul’da İmamoğlu mu, Kurum mu önde? Metropoll anketi: İstanbul’da İmamoğlu mu, Kurum mu önde?

DEM Parti’den sonra Yeniden Refah Partisi’nin (YRP) de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayını açıklaması İstanbul’daki dengeleri değiştirdi. Siyasal iletişim danışmanı Suat Özçelebi, “Erbakan eğer cumhurbaşkanı tarafından 20 Şubat’a kadar ikna edilmezse AK Parti tüm Türkiye’de daha çok zorlanacak. AK Parti’nin tabanından da Yeniden Refah’a bir akış olduğu görülüyor. Bunun doğrudan Murat Kurum’un oy oranında da olumsuz bir etki olasılığı yüksek” değerlendirmesinde bulundu.

Özçelebi, “Eğer YRP bir adaylaşma sürecine girmeseydi, İmamoğlu biraz daha geriden yarışa başlıyormuş gibi bir yapı oluşacaktı. Şu anda yarış tam anlamıyla başa baş bir sürecin parçası oldu” dedi.

Cumhuriyet konuya ilişkin siyaset bilimci Prof. Dr. İbrahim Uslu da “Cumhur İttifakı havuzu bir arada duruyordu. Şimdi Yeniden Refah Partisi’nin çok güçlü adaylar çıkarmış olması o havuzu da bir miktar dağıtmış olacak” diye konuştu.

‘AKP, DEZAVANTAJLI’

Uslu, “Cumhur İttifakı havuzu artık sadece AK Parti ve MHP oylarından oluşan bir havuza dönüşecek. Araştırmalarda Yeniden Refah Partisi’nin 4-6 arasında oy aldığı tahmin ediliyor. Bu da hem İstanbul hem Ankara adaylarının 4-5 puanlık bir dezavantajla yarışa devam edecek olmaları anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

DEM Parti’nin İstanbul adaylığına değinen Uslu, şunları söyledi:

“Şu ana kadar CHP adayları aleyhine bir tablo söz konusuydu. Çünkü İYİ Parti ve DEM Parti aday çıkarınca bir sıkıntı oluşmuştu. Fakat Yeniden Refah’ın aday çıkarmasıyla bu koşullar eşitlendi. Kartlar yeniden karılmış oldu. Cumhur İttifakı havuzu önemli bir parçasını kaybetti. Rüzgârın bu sefer Cumhur İttifakı adayları aleyhine esmeye başladığını düşünüyorum.”