Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) ile Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) 21 Şubat Dünya Anadili Günü ve 31 Mart Yerel Seçimleri kapsamında Kürtçe hazırladığı “Dem dema zimanê Kurdî ye” yazılı afişlerin billboardlara asılması engellendi. Engellemeye tepki gösteren DEM Parti, Kürtçe için mücadele vurgusu yaptı.

Kayyım yönetimindeki Van Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan engellemeye ilişkin Dil Kültür ve Sanat Araştırmaları Derneği (ARSİSA) ve DEM Parti, il binasında basın toplantısı düzenledi.

‘AKP, ‘KÜRTÇE SEÇMELİ DERS GETİRDİM’ DİYE ÖVÜNÜYOR AMA…’

Dernek adına açıklama yapan Faysal Yacan, Kürt dilinin ve kimliğinin yıllardır asimilasyona maruz bırakıldığını söyledi.

Yüzyıllardır Kürt diline ve Kürt kimliğine karşı değişmeyen bir zihniyetin var olduğuna işaret eden Yacan, “Bu zihniyet bize açık bir şekilde şunu ifade ediyor ki; bu iktidar zihniyeti, ne Kürt halkını ne de Kürt dilini hiçbir şekilde kabul etmiyor. İktidar zihniyeti çıkıp, ‘ben Kürtçe televizyon kanalı açtım, Kürtçe seçmeli ders getirdim’ diye ortaklıkta övünüyor fakat bunlar kirli bir siyasettir. Biz bu politikaları çok iyi biliyoruz” dedi.

İmamoğlu: Yoksulluk varsa hesabını sorun, sormalısınız İmamoğlu: Yoksulluk varsa hesabını sorun, sormalısınız

‘AKP ADAYLARLARINA SERBEST, BİZE YASAK’

Gün geçtikçe Kürt dili üzerinde baskı ve engellemelerin arttığını dile getiren DEM Parti İl Eşbaşkanı Veysi Dilekçi ise şöyle konuştu:

“AKP Van Belediye Başkan adayları, propagandalarını Kürtçe yaparken, bizlere yasak kılınıyor. AKP, Kürt sorununa karşı, Kürt diline karşı, Kürt tiyatrosuna, kültür ve sanatına karşı ırkçı bir saldırı gerçekleştiriyor. Daha dün İstanbul’da Kürtçe bir tiyatro oyunu valilik tarafında engellendi. Bu engellemeler niçin? Çünkü ırkçı ve işgalci bir zihniyet. Bugünde kalkıp Kürtçe afiş ve billboardlarımızın asılması engelleniyor, bu durum açık bir şekilde ırkçılığı gözler önüne seriyor. Ne halkımız ne de biz bu durumu kabul etmiyoruz. Kürt dili yıllardır bu topraklarda yaşatılıyor ve bunu Kürt halkı yaşatıyor. Kürtçeyi her sokakta, her mahallede, en ücra köşelerde bile yaşatmaya devam ederek bu kirli oyunlara karşı cevap olacağız.”