Vanlılar: İktidar, tüm kaynakları Kürt karşıtı savaşa yatırıyor

AKP iktidarının ülke kaynaklarını Kürt karşıtı savaşa yatırdığına dikkati çeken Vanlılar, “İktidar, bomba alacağına ekonomik krizi düzeltesin” dedi.

Vanlılar: İktidar, tüm kaynakları Kürt karşıtı savaşa yatırıyor

AKP iktidarının KDP desteğiyle başlattığı savaş, batan ekonomiyi her gün biraz daha çöküşe sürüklüyor. Artan yoksulluk, geçim sıkıntısı geniş kitlelere yayılırken, iktidar var olan kaynakları da savaşa harcıyor. Savaşa harcanan kaynaklara dikkati çeken Vanlılar, “İktidar bomba alacağına ekonomik krizi düzeltesin” diyerek tepki gösterdi. 

‘SAVAŞ ÇIKARMANIN DERDİNE DÜŞMÜŞ’

AKP’nin Kürt karşıtı olduğunu vurgulayan Hesin Erkol, “Ekonomik kriz nedeniyle insanlar çok büyük sıkıntılar yaşıyor. Halk olarak perişan bir durumdayız. Artık çarşıya bile gelemez olduk, ekonomik kriz nedeniyle büyük çaresizlik yaşıyoruz. İktidar bu halkın durumu düzeltmek yerine savaş çıkarmanın derdine düşmüş. Bizden aldıkları vergilerle silah alıp Kürt halkına karşı kullanıyorlar. Biz, bu durumu protesto ediyoruz ve kabul etmiyoruz. Biz barış istiyoruz; artık kan akmasın, insanlar huzur içerisinde eşit bir şekilde yaşasın istiyoruz. Bu iktidar artık ülke kaynaklarını savaşa değil, insanların hayatlarını kolaylaştırmak için kullanmalıdır” dedi. 

‘KAYNAKLAR SAVAŞA YATIRILIYOR’

İktidarın ülke kaynaklarını savaş yatırdığı için büyük bir ekonomik krizin olduğunu belirten yurttaşlardan Ahmet Görür, “Bir ekmek almakta bile artık zorlanıyoruz. Bir kilo et alacak gücümüz bile kalmadı. Bütün bu sorunların kaynağı mevcut iktidarıdır.  Halktan aldığı vergilerle silah alıp Kürtlere karşı kullanıyor. Biz bu durumu protesto ediyoruz. Ülke kaynakları artık savaşa yatırılmasın. Kürt sorununa artık çözüm bulsun. Kürt sorunu çözülürse bütün sorunların çözüleceğine inanıyorum” diye konuştu. 

‘SAVAŞ SON BULSUN’

Savaşa değil halkın refahına kaynak ayrılmasını isteyen Hüseyin Özalp, “Geçen yıl 5 kilo şeker 25 TL iken bu yıl 115 TL olmuş. Ekonomik kriz artık boğazımıza kadar dayandı. Mazot ve benzinin artan fiyatları nedeniyle kimse arabasını kullanamıyor. Biz çiftçiler artık iş yapamaz, tarlamızı süremez hale geldik. Bizden aldıkları vergiler tank, top alıp insanlarımızı atıyorlar. Biz istiyoruz ki savaşa değil halka yatırım yapılsın. Bu savaşın artık bitmesini ve ülkeye huzur gelmesini istiyoruz” ifadelerinde bulundu.  

‘EKONOMİYİ DÜZELTESİNLER’

Sınır ötesi operasyonun derhal bitmesini isteyen Abdulmuttalip Örnek ise şöyle konuştu: “Türkiye bombaya para vereceğine ekonomik krizi düzeltsin. Bu savaştan en çok etkilenen halktır. Biz bu savaşı desteklemiyoruz. Savaşa harcanan para bu ülkenin bütün insanlarına yeter. Artık yeter! Savaş istemiyoruz. Savaş oldukça ekonomik krizden çok daha fazla etkileniyoruz. Çocuklarım benden et istemiş ama alamıyorum. Tavuk etinin kilosu bile 40 TL olmuş? İnsanlar perişan bir şekilde yaşamaya çalışıyorlar. Derhal bu savaşa son versinler ve ekonomik krize bir çözüm bulsunlar.”

‘BU ZULME SON VERİN’

AKP iktidarının ülkeyi uçuruma götürdüğünü vurgulayan Yusuf Peker, ekonomik kriz nedeniyle zor günler geçirdiklerini söyledi. Peker, “Biz yurttaşlar sebze, et hatta ekmek bile artık alamıyoruz. Bunlar ülkeyi uçuruma götürdü. Bu duruma çare bulsunlar eğer bulamıyorlarsa istifa etsinler. Bunlar bizim iyi günlerimiz, daha kötü günler bizi bekliyor. Bu iktidar gitsin ve artık ülkeyi adaletten yana olan insanlar yönetesin. Bu zulme artık son versinler” dedi.

‘ÇÖZEMİYORSA BIRAKSIN’

İktidarın ekonomideki yanlış politikalarından kaynaklı halkın perişan olduğunu ifade eden yurttaşlardan Ali Özyen de, artık dayanacak güçlerinin kalmadığını belirtti. Özyen, sözlerini şöyle tamamladı: “Evimize artık sebze bile alamıyoruz. Domatesin kilosu 20 TL olmuş. Biz halk olarak perişan olmuşuz ama iktidardakiler keyif çatıyor. AKP iktidarı zengini daha zengin fakiri ise daha da fakir yaptı. Bu nasıl bir devlet, bu nasıl bir ekonomi politikasıdır? Bu sorunu çözmeyen iktidarın derhal istifa etmesi gerekiyor.” 

MA / Hakan Yalçın

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER