Van’dan Afganistanlı kadınlarla dayanışma çağrısı

Van Kadın Platformu, Taliban’ın yönetimini ele geçirdiği Afganistan’da yaşamları tehdit altında olan kadın ve çocuklar için çağrı yaptı.

Van’dan Afganistanlı kadınlarla dayanışma çağrısı

Van Kadın Platformu, Afganistan’da Taliban’ın yönetimi ele geçirmesinin ardından ülkedeki kadın ve kız çocuklara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Taliban'ın kendi şeriat kanunları altında idam, sokak ortasında kırbaçlanma gibi insanlık dışı uygulamaları ile Afgan kadınları açısından karanlık günlere geri dönüleceği kaygısı taşıyor ve çok sayıda kadının yaşamının tehlike altında olduğunu biliyoruz” denildi.

KADINLARLA DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Afganistan’da kadın kazanımlarının tehlikede olduğuna işaret edilen açıklamada, "Afganistan'ın Takhar vilayetinde bir kadının burka giymediği için Taliban militanları tarafından katledildiğine ilişkin basına yansıyan görüntüler de endişelerimizi arttırmıştır” ifadeleri kullanıldı.  Özellikle Afganistan'daki kadınları ve kız çocuklarını etkileyecek bir insani krize göz yumulmaması gerektiği vurgulanan açıklamada, “Van Kadın Platformu olarak, Birleşmiş Milletler Kadınlar Kalkınma Fonu’nun (UNİFEM) Çalışmaları, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin Kararları ve CEDAW uyarınca uluslararası toplumu Afgan kadınları Taliban ile yalnız bırakmamaya çağırıyoruz” mesajı verildi.  

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2021, 17:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER