Van’da KESK’li kadınlar İLO sözleşmesinin uygulanmasını istedi

Van KESK Kadın Meclisi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle yaptıkları açıklamada, ILO 190 Sayılı Şiddet ve Taciz Sözleşmesinin imzalanmasını istedi.

Van’da KESK’li kadınlar İLO sözleşmesinin uygulanmasını istedi

KESK Toplantı salonunda bir araya gelen kadınlar basın açıklaması düzenledi.  Kadın Meclisi adına açıklama yapan SES Van Şube Kadın Sekreteri Seda Güler, “İstanbul Sözleşmesi’nin hukuksuzca fesh edildiği, kadın kazanımlarına dönük saldırıların her geçen gün arttığı bir süreçte haklarımızdan da hayatlarımızdan da vazgeçmeyeceğiz” mesajını verdi. Kamuda dönüşüm politikaları ve özelleştirmeler sonucunda güvencesiz, esnek, yarı zamanlı çalışma biçimlerinin yaygınlaştırılmasıyla birlikte işyerlerimiz daha fazla şiddete ve tacize açık hale geldiğini de getiren Güler, Özellikle kadın emekçilere dönük iş yaşamında cinsiyetçi, ayrımcı uygulamalar, taciz ve mobbing uygulamaların uygulandığını kaydetti.

"HERGÜN ŞİDDET HABERLERİ ALIYORUZ"

Açıklamada ILO 190 Sayılı şiddet ve taciz sözleşmesinin imzalanmasını da isteyen Güler, “Kadınlar neoliberal politikaların yarattığı rekabetçi, esnek, güvencesiz ve kayıt dışı istihdam koşullarında çalışmaya mecbur bırakılıyor. ILO 2019 yılında 190 sayılı İş Yaşamında Şiddet ve Tacizin Ortadan Kaldırılması Sözleşmesi ve 206 sayılı Tavsiye Kararı’nı açıkladı. Söz konusu sözleşme 25 Haziran 2021 tarihi itibari ile yürürlüğe girdi. İş yaşamında şiddet ve tacizin ve ev içi şiddetin iş yaşamına etkilerinin ortadan kaldırılmasını içeren 190 sayılı ILO sözleşmesi bağlayıcılığı olan ilk uluslararası sözleşmedir. Sözleşme ayrımcılığı, fiziksel, psikolojik, cinsel veya ekonomik zararı amaçlayan, bunlarla neticelenen veya neticelenmesi muhtemel olan her türlü şiddet ve taciz oluşturan davranış ve uygulamaları veya tehditleri ve misillemeyi yasaklamaktadır. Aynı zamanda ev içi şiddete maruz kalanların istihdamını, verimliliğini, sağlık ve güvenliğini etkileyebileceğini vurgulamaktadır. Taraf devletlere, işverenlere ev içi şiddetin etkilerini tanıma ve makul şekilde uygulanabilir olduğu ölçüde iş yaşamında etkisini hafifletme yükümlülüğü getirmektedir.” Denildi. Güler açıklamada, ILO Sözleşmesinin ve 206 sayılı Tavsiye Kararı’nın ülkemiz tarafından da bir an önce onaylanmasını ve etkin bir şekilde uygulanmasını da talep etti.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2022, 11:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER