Van’da bin 877 gündür eylem etkinliklere izin verilmiyor

Van'da valilik tarafından gösteri ve yürüyüşlere “güvenlik” gerekçesiyle 15 gün daha yasak getirildi.

Van’da bin 877 gündür eylem etkinliklere izin verilmiyor

Olağanüstü Hal’in (OHAL) ilan edildiği 21 Temmuz 2016’dan bu yana Van’da bin 877 gündür eylem etkinliklere izin verilmiyor. OHAL her ne kadar 19 Temmuz 2018’de kaldırılsa da uygulamaları özellikle bölge kentlerinde etkisini sürdürmeye devam etti. Van Valiliği’nin sürekli tekrarlanan “yasak” kararlarına bir yenisi daha eklendi. Van Valiliği 15 günlük yasak kararı daha getirdi.

Valilikten yapılan açıklamada; olası olayların önüne geçmek, halkın can ve mal güvenliğini sağlamak için 14-28 Ocak'ta yapılacak her türlü gösteri, yürüyüş, miting, toplantı, çadır kurma, oturma eylemi gibi etkinliklerin yasaklandığı belirtildi.

Valilik açıklamasında, şunlar kaydedildi:"Anayasamızda ve kanunlarda öngörülen sınırlandırma ve yasaklama şartlarını doğrudan ve açıkça oluşturduğu değerlendirilen eylemler ile saldırı olaylarının önüne geçmek, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerini sağlamak,  milli güvenliğin sağlanması, kamu düzeni ve genel sağlığın korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin devamının temini ile şiddet olaylarının yaygınlaşmasının önlenmesi amacıyla;  Van ili coğrafi sınırları içerisinde 14 Ocak 2022 tarihinden geçerli 28 Ocak 2022 tarihi de dahil olmak üzere (15) gün süre ile; 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümlerine göre düzenlenecek gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantıları 2911 Sayılı Kanunun 17. Maddesine istinaden yasaklanmıştır. İlimizde düzenlenecek olan basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılmasının, çadır ve stant kurulmasının/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması, 5442 sayılı İl idaresi Kanununun 11. Maddesinin (a) ve (c) fıkra hükümleri gereğince belirtilen tarihler arasında mülki idare amirinin iznine bağlanmıştır."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER