Van’da Artîn bebek anısına resim sergisi

Serhat Göç Araştırma Derneği Ailesi ile birlikte İngiltere’den bindiği botun batması sonucu 7 ay sonra cansız bedenine ulaşılan Artîn bebeğin anısına resim sergisi düzenlendi.

Van’da Artîn bebek anısına resim sergisi

Serhat Göç Araştırma Derneği ailesiyle birlikte İngiltere’den bindiği botun batması sonucu 7 ay sonra cansız bedenine ulaşılan Kürt bebek Arif Acar anısına resim sergisi düzenledi. “Mecbur olmazsak eğer, ayağımıza değen taşı bile bırakmayız ki o bizim taşımızdır” sloganıyla açılan sergi Van Barosu Tahir Elçi Konferans Salonu’nda yapıldı. Resimleri sergilenen Ressam Ercan Altuntaş’ın yaptığı çalışmalar, mültecilerle dayanışmak için bağışta bulunuldu. Sergiye ilgi ise yoğundu.

‘MÜLTECİLİK BİR İNSANLIK SORUNUDUR’

Sergide konuşan Serhat Göçder Eşbaşkanı Arif Acar, her yıl Van’a gelen yaklaşık 500 bin mültecinin varlığının, üzerlerindeki sorumluluk yükünü daha da arttırdığını belirtti. Mülteciliğin dünyada küresel bir sorun olduğunu ifade eden Acar, sivil toplum kuruluşları olarak bu durumun ana gündemleri olduğunu söyledi. İnsan hakları alanlarında olduğu gibi mültecilik alanında da çözümün tek bir kurum veya devlet üzerinden gelişmesinin mümkün olmadığını vurgulayan Acar, “Mültecilik bir insanlık sorunudur. Çözümü de yine tüm insanların ortak çabasıyla mümkün olacaktır. Umarız ki yaptığımız bu çalışma küçük de olsa insanların, STK’lerin, basının ve mültecilik konusunda kendisini sorumlu hisseden her kişi ve kurumun dikkatlerini biraz daha bu alana çeker. Sınırların olmadığı,insanların göç etmek zorunda kalmadığı bir ülke ve dünyanın hayaline beraber ulaşmasını temenni ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Sergide en çok ilgi çeken resim ise Artîn bebeğin resmi oldu.

ARTÎN BEBEK KİMDİR?

Resul Iran Nezhad ve ailesi Fransa’dan İngiltere’ye geçmeye çalışırken 27 Ekim 2020 günü bindikleri bot rüzgardan alabora oldu. Artîn bebeğin babası Resul Iran Nezhad ve annesi Shiva Muhammed Panahi’nin yanı sıra 9 ve 6 yaşlarındaki kardeşleri Anita ile Armin öldü. Olayın ardından 15 sığınmacı hastaneye kaldırıldı ama 15 aylık Artîn  bu kişilerin arasında değildi. Fransız savcılığı botun batması hakkında soruşturma başlatmış ama Artîn bebekten haber alınamamıştı.

Faciadan aylar sonra Norveç polisi, 1 Ocak günü kıyıya cenazesi vuran çocuğun, 15 aylık Artîn olduğunu açıkladı. Polis, kıyıya vuran cenazenin örneklerinin Oslo Üniversitesi Hastanesi’nde ailenin DNA’sı ile karşılaştırıldığını ve örneklerin birbirleriyle uyuştuğunu duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2021, 23:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER