Van ve Erzurum’da 22 kişi serbest, Ağrı'da 8 tutuklama

Van ve Erzurum’da gözaltına alınan 22 kişi serbest bırakılırken, Ağrı’da tutuklananların sayısı ise 8’e yükseldi.

Van ve Erzurum’da 22 kişi serbest, Ağrı'da 8 tutuklama

Van ve Erzurum’da gözaltına alınanlar serbest bırakılırken, Ağrı’da tutuklananların sayısı 8’e yükseldi. Yine Ağrı’da 6 kişi halen gözaltında tutulurken, Kars’ta yapılan ev baskınlarında gözaltına alınanların ifadeleri ise bugün alınacak. 

GENÇLER SERBEST

Van’da 13 Şubat günü birçok adrese yapılan baskında gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Gençlik Meclisi üyeleri Arjin Tuncer, Ferhat Azan, Rojin Varhan ve yüzde 90 fiziki engelli Mehmet Şerif Demirağaç’ın da aralarında bulunduğu 14 kişi, sevk edildikleri adliyede savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı.  

 6 KİŞİ GÖZALTINDA 

Ağrı’nın Diyadin ilçesinde “Örgüt üyesi” oldukları gerekçesiyle gözaltına alınan 6 kişiden 5’i önceki gün tutuklanırken, 1 kişi de adli kontrol ile serbest bırakıldı. Dün sabah yine aynı soruşturma kapsamında bazı evlere yapılan baskınlarda gözaltına alınan Kemal Bakır, Ahmet Özden, Niyazi Ergül, Mehmet Ali Özdemir, Dinçer Varol ve Ebubekir Aladağ’ın bugün adliyeye sevk edilmesi bekleniyor. 

8 KİŞİ TUTUKLANDI

Aynı soruşturma kapsamında dün Patnos’ta Mehmet Emin Kaçar, Taşlıçay ilçesinde Savaş Taşdemir, Ağrı merkezde ise Ahmet Güneş adlı yurttaşlar gözaltına alındı. Diyadin İlçe Jandarma Karakolu’nda ifadeleri alınan 3 kişi Diyadin adliyesine sevk edildi. Savcılıkta ifadeleri alınarak tutuklanma talebiyle Diyadin Sulh Ceza Hakimliği’ne gönderilen 3 kişi, “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanarak Patnos Cezaevi’ne konuldu. Bununla birlikte iki gün içerisinde Ağrı’da tutuklananların sayısı 8’e yükseldi. 

EMNİYET İFADELERİ TAMAMLANDI

  

Kars ve ilçelerinde ise 15 Şubat’ta gözaltına alınan HDP il yöneticisi Turan Altun, İnsan Hakları Derneği (İHD) Kars Şubesi yöneticisi Ziyadin Can, Digor Belediyesi eski Meclis Üyesi Yaşar Budak ile isimleri öğrenilemeyen 2 kişinin, tutuldukları emniyette ifadelerinin alındığı ve gün içerisinde savcılığa sevk edileceği kaydedildi.   

ERZURUM’DA GÖZALTILAR SERBEST

Erzurum'un Karayazı ve Tekman ilçelerinde de sanal medya paylaşımları nedeniyle 15 Şubat’ta gözaltına alınan Bedrettin Kamış, Medeni Biliz, Şakir Biliz, Raşit Karabakan, Melik Altay, Ferhat Turan, Rehber Özyalçın ve Nasır Külli ise sevk edildikleri adliyelerde Sulh Ceza Hakimliği’nce adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.   

İSTANBUL

Esenyurt’ta yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 10 kişi İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde tutulurken, dosyada gizlilik kararı olduğu öğrenildi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a dönük 15 Şubat 1999’da gerçekleştirilen uluslararası komploya karşı İstanbul’da yapılacak olan protestolar öncesi 14 Şubat gecesi çok sayıda adrese yapılan eş zamanlı baskında gözaltına alınan 10 kişi halen İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde tutuluyor. Aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyeleri ile Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği (MATUHAYDER) Eşbaşkanı Esin Çelik’in de bulunduğu 10 kişi hakkında verilen 24 saatlik avukat kısıtlılığının bitmesinin ardından dün avukatlar görüşme gerçekleştirdi. Avukatlar gözaltında bulunanların sağlık durumları ve morallerinin iyi olduğunu belirtti.

Avukatlar 3 gündür gözaltında bulunan ancak ifadesi alınmayan 10 kişinin ifadesinin bugün alınmasının beklendiği bilgisini verirken, dosyada gizlilik kararı olduğu için suçlamalara ilişkin bilgi edinilemediğini aktardı. 

Gözaltına alınanların isimleri ise şöyle: Esin Çelik, Vildan Atmaca, Çayan Yılmaz, Murat Turgut, Taner Karataş, Metin Burukanlı, Abdullah Arınan, Kıyasettin Kurt, Çiçek Arıç, Selami Yaman.

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2022, 19:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER