Van ve birçok kentte ev baskını: Çok sayıda gözaltı

Birçok kentte yapılan polis baskınlarında en az 98 kişi gözaltına alındı.

Van ve birçok kentte ev baskını: Çok sayıda gözaltı

Mardin, Şırnak, Kars ve Van’da yapılan ev baskınlarında en az 98 kişi gözaltına alındı. Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü 2 farklı soruşturma kapsamında Kızıltepe ve Mazıdağı ilçelerinde sabah saatlerinde birçok eve eş zamanlı polis baskınları yapıldı. Yapılan operasyonlarda 40'ı aşkın kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Gözaltına alınan bazı isimler şöyle: "DBP il yöneticisi Adille Zengin ve eşi Abdullatif Zengin, HDP Kızıltepe Belediye Meclis üyeleri Fatih Öztürk ve Hasip Özdemir, Kızıltepe Eğitim Sen eski temsilcisi Hamit Güngör, sanatçılar Vesile Özer, Abdullah Ayav, Kudret Uçuk, Ruken Aslan, Barış Annesi Hevlet Öncü, Ziya Emol, HDP yöneticisi Çetin Elik, Mele Fahri Doğan, Burhan Abiç, Zilan Özçan, Fahri Karşi ve Vedat Abuka."

 Mele Fahri Doğan, Barış Annesi Hevlet Öncü, Mezopotamya Kültür ve Sanat Derneği sanatçısı Kudret Uçuk, Abdullah Ayav, KHK ile ihraç edilen öğretmen Hamit Güngör, HDP Mazıdağı Belediye Meclis üyesi Fadıl Karçi’nin de aralarında olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. 

Baskınlarda evlerde bulunan eşyalar dağıtıldı, kapılar kırıldı. Gözaltına alınanların Mardin İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüleceği belirtildi.

ŞIRNAK

Şırnak'ın Cizre ilçesinde ve İsaağa mezrası ile Konutlar köyünde sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında 45 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Cizre İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü belirtildi. 

KARS

Kars’ta sabah saatlerinde birçok eve yapılan baskınlar sonucunda 3 kişi gözaltına alındı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski İl Eşbaşkanı Ayhan Gezici ve Onur Mengüloğlu, Osman Ayağ gözaltına alındı. Gözaltın alınanlar Kars Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü belirtildi.

VAN

Van’da 5 gün önce yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 4 kişi hala emniyette tutuluyor. Gözaltında tutulan kişilerin isimleri şöyle: Beşir Aksu, Tefik Peyan, Hasan Tekbulak ve Bilal Babat.

BATMAN

Batman’da sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında aralarından Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivisti Sedef Özdemir’in de bulunduğu 6 kişi gözaltına alındı. Hangi gerekçe ile gözaltına alındıkları öğrenilemeyen 6 kişi Batman Emniyet Müdürlüğü’nde tutuluyor.

Gözaltına alınanların isimleri şöyle: TJA aktivisti Sedef Özdemir, Batman Belediyesi Meclis Üyesi Vahibe Çelik, Halkların Demokratik Partisi(HDP) Batman İl Örgütü Yöneticisi Sedat Yıldız, HDP eski il yöneticisi Mahir Bekleviş, HDP merkez ilçe eski yöneticisi Sevcan Öz ile Berivan Altun.

DİYARBAKIR

Diyarbakır’da ise sabah saatlerinde Kayapınar’da bulunan bir ev polisler tarafından basıldı. Şahbettin Ay hakkında arama kararı olduğu gerekçesi ile basılan evin tüm kapıları polis tarafından kırıldı. Yaklaşık 5 saat süren aramada evin tüm eşyaları dağıtılırken, hakkında gözaltı kararı verilen Ay, evde olmadığı için gözaltına alınmadı

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2021, 16:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER