Van Kadın Hakları Komisyonu: İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz

İstanbul Sözleşmesi'nin yürürlükten kaldırılmasına karşı alanlara çıkan kadınlar, bir kez daha "Vazgeçmiyoruz" diye haykırdı.

Van Kadın Hakları Komisyonu: İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz

İstanbul Sözleşmesi” olarak bilinen “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”, 20 Mart’ta AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla bir gecede feshedildi. Resmi Gazete'de yer alan karar doğrultusunda sözleşme, 1 Temmuz 2021’de yürürlükten kalktı. İlk günden itibaren "İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz" diyen kadın örgütleri bir kez daha alanlara doldurarak kararlılıklarını haykırdı. 

Van Kadın Hakları Komisyonu, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına ilişkin Van Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. “İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını tanımıyoruz” pankartının açıldığı açıklamaya Van Barosu Başkanı Zülküf Uçar ve kadın komisyonu üyeleri katılırken, basın metnini Van Kadın Hakları Komisyonu Sekreteri Avukat Şeyma Şen okudu.  

Amacı kadına yönelik şiddeti önlemek olan sözleşmeden çekilme kararının anayasaya ve kanuna açıkça aykırı olduğunu belirten Şen, “Bu hukuksuzluk yürütmenin durdurulması talebinin reddi kararı ile Danıştay eliyle de devam ettirilmektedir. Biz kadın hakları savunucuları bu hukuksuzluğu tüm bu süreç boyunca iktidardan gelen engellemelere rağmen onurlu direnişimizle durmaksızın haykırdık. Yapılan hukuksuzluğu tekrar açıklama gereği bile duymuyoruz, bu ancak malumun ilanı olurdu” dedi. 

“Sözleşmeden vazgeçmiyoruz” diyen Şen insan haklarına, kadına, eşitliğe, toplumsal hayata dair kaygılar gütmeyen, radikal bir azınlığın iradesinin bütün toplumun iradesine tercih edildiğini gösteren bu sözleşmeden çekilme çabasının kadınların iradesinin hiçe sayılması olarak görüldüğünü kaydetti. 

Açıklama, “Korkmuyoruz, susmuyoruz, vazgeçmiyoruz”, “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” ve “Kararı geri al sözleşmeyi uygula” sloganlarıyla son buldu. 

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2021, 22:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER