Van'da yoğun bakımda olan köylünün kardeşi: Gözaltına aldıklarında bir şeyi yoktu

VAN - Askerler tarafından gözaltına alındıktan 2 gün sonra yoğun bakımda oldukları öğrenilen iki köylünün tedavisi sürüyor. Kardeşinin yanında gözaltına alındığını ve bir şeyinin olmadığını söyleyen Cengiz Şiban, "İşkence mi yaptılar?" diye sordu

Van'da yoğun bakımda olan köylünün kardeşi: Gözaltına aldıklarında bir şeyi yoktu
banner537

Van'ın Çatak ilçesinde operasyona çıkan askerler tarafından gözaltına alındıktan sonra 2 gün sonra Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin yoğun bakım ünitesinde tedavi altında oldukları ortaya çıkan 7 çocuk babası Servet Turgut (55) ve 8 çocuk babası Osman Şiban (50), halen yoğum bakımda tutuluyor. Van Cumhuriyet Savcılığı tarafından gözaltı kararı kaldırılan 2 kişinin durumu halen ciddiyetini korurken, yaralılarla görüşmeye ise izin verilmiyor. Avukatların gün içerisinde Van Cumhuriyet Başsavcılığına giderek askerler hakkında suç duyurusunda bulunacağı belirtildi. Aile ise  iki gündür hastane önünde bekliyor. 

'HELİKOPTERDE İŞKENCE Mİ YAPILDI?'

Osman Şiban'ın kardeşi Cengiz Şiban, kardeşinin gözleri önünde gözaltına alındığını söyleyerek, kardeşinin köy işleri için yaklaşık 5 ay önce yaşadığı Mersin'de geldiğini ifade etti. Servet Turgut'un 11 Eylül günü sabah saatlerinde tarlasında patosa vurulmuş samanlarını topladığı sırada askerler tarafından alınarak köye getirildiğini ifade eden Şiban, "Servet'i alıp, köye geldiler. Sonra Osman'ı da alıp helikopterle götürdüler. Operasyon olduğu için hiçbir yere çıkamadık ve bilgi alamadık. İkisinden de uzun süre haber alamadığımız için ben kent merkezine geldim ve askeriyeyi aradım. Bana ağabeyimin yoğun bakımda olduğunu söylediler. Onlara 'Ağabeyim götürdüğünüzde sağlamdı nasıl oldu da yoğun bakıma düştü?' dedim ama bana cevap vermediler. Kardeşimi gözaltına aldıklarında hiçbir şeyi yoktu. Onlara işkence mi yapıldı, helikopterde işkence mi yaptılar bilmiyoruz" diye konuştu. (Van/MA)

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2020, 20:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER