Van'da tutuklanan Gazeteciler için #YazmasalardıBilmeyecektik hashtagı

Haberin Var Mı İnisiyatifi, Van'da Osman Şiban ve Servet Turgut’un helikopterden atıldıklarını ortaya çıkaran gazeteciler için Twitter’da #YazmasalardıBilmeyecektik hashtagı açtı.

Van'da tutuklanan Gazeteciler için #YazmasalardıBilmeyecektik hashtagı

Haberin Var Mı İnisiyatifi, Van’da 11 Eylül’de gözaltına alınan Osman Şiban ve Servet Turgut’un helikopterden atıldıklarını belgeleriyle ortaya çıkaran Mezopotamya Ajansı muhabirlerinden Cemil Uğurlu, Adnan Bilen ve Jinnews muhabiri Şehriban Abi ve Nazan Sala’nın tutuklulukların 1’inci ayında Twitter’da #YazmasalarBilmeyecektik başlığıyla hashtag açtı. İnisiyatif, hashtagla birlikte, “Devlet aleyhine haber yapmakla suçlandılar, basın mensubu olmadıkları iddia edildi. Oysa onlar #YazmasalardıBilmeyecektik” dedi.

İnisiyatifin hesabından paylaşılan görüntüde Şiban ve Turgut’un 11 Eylül’de gözaltına alındıklarına dair haber, 13 Eylül’de ikisinin hastanede ortaya çıkışı haberinin yanı sıra adım adım helikopterden atıldıklarına dair hastane raporu haberine ve gözaltına alınıp 9 Ekim’de tutuklanmasına kadar bütün sürece yer verildi. Bunun yanı sıra görüntünün sonunda ise, “Açıkça ortadır ki, kimin, hangi kriterlere göre gazeteci olduğuna ya da olmadığına iktidarlar veya mahkemeler değil, yaptıkları haberleri izleyenler karar verir haksız yere tutuklanan meslektaşlarımızın serbest bırakılmasını talep ediyoruz” ifadelerine yer verildi.  

İLGİLİ HABERLER

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2020, 00:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER