Van'da Savcıdan suç delili: Duvardaki saatinin iç kısmında KJA bulundu

VAN- Van'da 2'si tutuklu 15 kadın siyasetçi hakkında iddianame hazırlayan savcı, Edibe Babur'un evinde asılı saatte ilişkin "Duvar saatinin incelenmesi neticesinde; duvar saatinin iç kısmında KJA ibaresinin bulundu” yorumunda bulunarak, suç delilleri arasına koydu.

Van'da Savcıdan suç delili: Duvardaki saatinin iç kısmında KJA bulundu
banner537

Van'da 1 Kasım 2019 tarihinde düzenlenen ev baskınlarında "PKK/KCK kadın alan yapılanması içerisinde faaliyet yürütme" iddiasıyla gözaltına alınan ve 2 kişinin tutuklandığı 15 kadın siyasetçinin iddianamesi mahkeme tarafından kabul edildi. Mahkemeye sunulan iddianamede, kadınların yaptıkları basın açıklamaları, TJA'nın sloganlarının yer aldığı pankartlar, Azadiya Welat ile Yeni Yaşam Gazeteleri, Jineoloji Dergisi, aramada bulunan bir telefona kayıtlı olan görüntüde bir çocuğun Kürtçe müzik eşliğinde oynaması ve bir evin duvarında bulunan saat bile suç konusunu oldu. Kabul edilen 39 sayfalık iddianamenin 20 sayfasında TJA'nın tüm faaliyetleri ve kuruluşu ilegalize edilirken aynı zamanda Demokratik Toplum Kongresi (DTK) faaliyetleri de ağır örgütsel suç olarak yer aldı.

DUVARDAKİ SAAT SUÇ ALETİ OLDU!

Kadınlardan Edibe Babur'un, "TJA Wan" isimli twitter paylaşımını retweetlemesi ve bir haber sitesinde yer alan "TJA'lı kadınlar Van'da 6 aylık kampanyanın startını verdi" şeklindeki haberi paylaşması da suçlar arasında sayılırken, aynı kadın siyasetçinin evinin duvarında asılı olan ve üzerinde "Görkemli bir direniş ile özgür yaşamı inşa edelim" yazılı olduğu saat da suç materyali sayıldı. İddianamede saat ile ilgili, "Duvar saatinin incelenmesi neticesinde; duvar saatinin iç kısmında KJA ibaresinin bulunduğu, KJA'nın PKK/KCK silahlı terör örgütünün kadın yapılanmasının bir kolu olduğu, 677 sayılı KHK ile kapatılan KJA'nın yerine TJA'nın kurulduğu ve faaliyetlerine bu şekilde devam ettiklerinin değerlendirildiği" diye belirtiliyor.

'JİN JİYAN AZADÎ' PANKARTI YASAK

Yine Atiye Şen adlı kadın siyasetçinin evinde Word belgesi içerisinde bulunan "Kürdistan" yazılı ibare ve Diyarbakır, Mardin ve Van illerine kayyım atanmasının siyasi darbe olarak gösterilmesi de iddianameye suç olarak girdi. Yine "Jin Jiyan Azadî" sloganının yazıldığı pankartın önünde fotoğraf çekilmesi de iddianameye suç olarak girerken, evde bulunan Özgür Toplum Dergisi, Özgürlükçü Demokrasi ve Yeni Yaşam Gazeteleri'nin bulunması da suç oldu. İddianamede gazetelerle ilgili olarak ise; "Yeni Yaşam isimli gazetenin içeriğinde; Abdullah Öcalan'ın avukatları aracılığıyla yapmış olduğu beyanlara yer vererek daha çok kitleye ulaşıp propaganda yapma amaçlandığının değerlendirildiği" ifadeleri yer aldı.

ÇOCUĞUN ŞARKI EŞLİĞİNDE OYNAMASI DA SUÇ

İddianamede dikkati çekici başka suçlamada Pervin Özgür'ün cep telefonunda bulunan görüntüler oldu. İddianameye konulan videoda bir çocuğun "Em Bernadin Wê Dîlanê" şarkısı eşliğinde oynaması da suç oldu. İddianamede görüntüye dair yorum ise şöyle: "Video içeriğinde yaşı küçük çocuğa içeriğinde PKK-KCK örgütünün propagandasını yapıldığı değerlendirilen 'Em Bernadin Wê Dilanê' şarkısı eşliğinde oyun oynatıldığının, video içeriğinde Kürtçe olarak videoda görünmeyen bayan şahıs ile yaşı küçük kız çocuğu arasında PKK/KCK terör örgütüyle ilgili konuşmaların geçtiğinin, yine video içeriklerinde söylenen ve çalınan şarkıların içeriklerinde PKK/KCK silahlı terör örgütünün propagandasının yapıldığının tespit edildiği..."

'YA ÖZGÜRLÜK YA ÖZGÜRLÜK'

Neriman Urar adlı siyasetçinin evinde bulunan ve hiçbir toplatma kararı bulunmayan KHK ile kapatılan Azadiya Welat Gazetesi de suç olarak iddianameye girdi. İddianamede; "Bu gazetelerin sürekli olarak PKK/KCK terör örgütü propagandası yaparak bu örgütün yayın organı gibi hareket ettikleri, PKK/KCK terör örgütünün faaliyeti çerçevesinde suç işlemeye alenen teşvik, işlenmiş olan suçları ve suçlularını övme veya terör örgütünün propagandasını yaptığı, gazeteyi okuyan başkaca şahısların terör örgütünü ideolojisini benimsettiği ve terör örgütünün güdümünde yayın yaparak elaman kazandırmayı, PKK terör örgütüne sempati duyurmayı amaçladığı, ayrıca gazetelerin gelirinin PKK/KCK terör örgütüne finansal destek amaçlı kullanılabileceğinin değerlendirildiği" suçlamaları yer aldı. Yine Havar Acar adlı kadının evinde yapılan aramada el konulan ve üzerinde "Ya özgürlük ya özgürlük" stickker bulunan not defteri de suçlar arasına alındı.

KADINLARIN ATTIĞI TÜM SLOGANLAR İDDİANAMEDE

Aynı baskında gözaltına alınan ve savcılıktaki ifadelerinin ardından serbest bırakılan, yerine kayyım atanan Saray Belediye Eşbaşkanı Caziye Duman ile ilgili de birçok suç oluşturuldu. Saray Belediyesi'ne alınan 12 kişiden 4'ünün birinci veya ikinci derece yakınları hakkında "örgüt üyeliği" ve "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla soruşturma yürütülmesi kayyum atama gerekçesi olarak sunulurken, yine Duman'ın kayyım atamalarını protesto etmek amacıyla katıldığı basın açıklaması da gerekçeler arasına sokuldu. İddianamede "HDP Van organizesinde yaklaşık 120-130 kişilik grubun olduğu alanda basın açıklamasının yapıldığı, grubun 'Jin Jiyan Azadî' şeklinde slogan atmaya başladığı, kolluk güçlerince ses yükselten cihaz marifetiyle grubun duyacağı şekilde birden fazla kez uyarı anonslarının yapıldığı, grubun yapılan uyarılara rağmen 'eşbaşkanlık mor çizgimizdir', 'baskılar bizi yıldıramaz', 'susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz', 'kayyumlar gidecek halk gelecek', 'Van ya me ye', 'Mardin ya me ye', 'Diyarbakır ya me ye' şeklinde slogan atmaya devam ettiği anlaşılmıştır" ifadeleri yer aldı.

CEZA TALEP EDİLDİ

İddianamenin sonuç bölümünde ise 15 kadın siyasetçinin "Örgüt üyesi olmak" ve "Örgüt propagandası yapmak" suçlarından cezalandırılmaları talep edildi.(MA)

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2020, 21:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER