Van'da Para yerine takas

VAN - Kardeşiyle birlikte çerçilik yaparak geçimini sağlayan Yusuf Ülgen, para yerine takas usulüyle alışveriş yaptıklarını ve eşyalarına karşılık en çok kuşburnu aldıklarını söyledi.

Van'da Para yerine takas
banner537

Van ve ilçelerine bağlı mahallelerde yıllardır çerçilik yapan Yusuf Ülken ve kardeşi, takas usulü ile eşyalarının karşılığında peynir, pancar, canlı tavuk ve kuşburnu alıyor. Ülken kardeşler, eşyalarına karşılık aldıkları kuşburnuları ise, kuruttuktan sonra aktarlara satıyor. Yusuf Ülken, kimi yıllarda takas karşılığında tonlarca kuşburnu topladıklarını dile getirdi. 

HERŞEY TAKAS

Çerçiliğin geçim kaynakları olduğuna dikkati çeken Ülken, mahalle sakinlerinden para almak yerine, takas usulü ile ticaret yapmayı tercih ettiklerini dile getirdi. Ülken, “Mahalleliler o an ellerinde ne varsa bize veriyor. Biz de karşılığında eşya veriyoruz. Mahallelilerden en çok kuşburnu ve elma kurusu alıyoruz. Kuşburnu birçok yerde bulunduğu için mahalleliler rahatlıkla topluyor ve bize veriyor. Kuşburnuları kuruttuktan sonra torbalara koyarak istifliyoruz. Tonlarca kuşburnu satarak, geçimimizi sağlıyoruz” dedi. 

HASTALIKLARA ŞİFA 

Özellikle kış mevsiminde tüketilen kuşburnunun vitamin bakımından zengin olduğuna işaret eden Ülken, kuşburnunun birçok hastalığa da iyi geldiğine söyledi. Ülken, “Kuşburnu özellikle böbrek ve mesane taşlarına, ishale, diş eti kanamalarına, göğüs ağrılarına iyi geliyor. C vitamini deposu kuşburnunun çiçek ve yaprakları da bitkisel çay olarak değerlendiriliyor. Kolesterol seviyesine dengeleyen kuşburnu çayı düzenli içildiğinde kansere yakalanma oranını düşürüyor” diye konuştu. (Van/MA)

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2020, 19:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER