Van'da Kürtçe şarkı söyleyen sanatçılara dava açıldı

Van Newrozu’nda seslendirdikleri “Mizgina leheng” şarkısı nedeniyle hakkında dava açılan Koma Awaza Azad sanatçılarından Fuat Ege, davanın Kürtçeye tahammülsüzlük olduğunu söyledi.

Van'da Kürtçe şarkı söyleyen sanatçılara dava açıldı

Van’da yüzbinlerce kişinin katılımıyla 21 Mart’ta "Newroz ateşiyle direnelim, özgürleşelim" şiarıyla gerçekleştirilen Newroz kutlamasında, sahne alan Aryen Kültür Sanat ve Araştırma Derneği’nde faaliyet yürüten Koma Awaza Azad sanatçıları hakkında dava açıldı. Hozan Serhat’ın (Süleyman Alpdoğan) Hozan Mizgîn’e atfen seslendirdiği “Mizgîna leheng” şarkısı gerekçesiyle, sanatçılar Fuat Ege ve Rohat Aram hakkında, “örgüt propagandası” iddiasıyla iddianame hazırlandı. İddianamenin kabul edilmesinin ardından davanın ilk duruşması, 30 Eylül’de Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. 

ŞARKI YASAKLANMAMALI 

Şarkının dava konusu yapılmasına tepki gösteren Ege, emniyet ifadesinde “Neden bu şarkıyı söylediniz?”, “Bu şarkının anlamını biliyor musunuz?” ve “Bu şarkı yasak, niye söylediniz” sorularına maruz kaldıklarını söyledi. Ege, “Halk tarafından kabul edilen bir şarkı yasaklanmamalı. Kürtçe, Türkçe, Lazca tüm dillerdeki şarkıların özgürce söylenmesi gerekiyor” dedi. 

‘SANATIMIZDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ’

Kürtçe şarkının dava konusu yapılmasını Kürtçeye tahammülsüzlük olarak değerlendiren Ege, “Bunlar Kürtçe sanatının ilerlemesini istemiyorlar. O alandaki coşkuyu görmeyip, dava açmak, Kürtçe diline ve Kürt sanatına karşı apaçık bir tahammülsüzlüktür. Halkımız bunu görsün. Bir şarkımıza, coşkumuza, Newrozumuza tahammülleri kalmamış” diye konuştu. 

Davanın Kürt sanatçıları korkutmaya yönelik olduğunu söyleyen Ege, “Ne pahasına olursa olsun, bizler sanatımızdan vazgeçmeyeceğiz. İsterseler bizlere 20 kere dava açsınlar, bizler Kürt sanatının ilerlemesi için elimizden geleni yapacağız. Hiçbir zaman geri adım atmayacağız” ifadelerini kullandı. 

MA / Cemil Uğur

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2021, 13:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER