Van'da Kadınlar Perişan için seslendi: Failler hesap verecek

Şüpheli şekilde yaşamını yitiren Perişan Kuran’ın taziyesine katılan kadınlar, “Failler hesap verene dek mücadelemiz her alanda yükselecek” diyerek tepkilerini dile getirdi.

Van'da Kadınlar Perişan için seslendi: Failler hesap verecek

Van da Tevgera Jinên Azad (TJA), Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi ve STAR Kadın Derneği, 3 gün önce şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren Perişan Kuran'ın ablasının evine taziye ziyaretine gitti, ardından ise açıklama yaptı. 

'PERİŞAN İNTİHAR ETMEDİ KATLEDİLDİ'

Kadınlar adına konuşan HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, “Ziyaretimiz sırasında bir kez daha öğrendik ki hiçbir kadının ölümü tesadüf değildir. Normal değil, yine arkasında bir erkek şiddeti, yine bir zulüm, yine bir katledilme söz konusudur” dedi. 

'KADINA YÖNELİK ŞİDDET POLİTİKTİR'

Perişan’ın sistematik şiddete maruz kaldığı, birçok kuruma başvurmasına rağmen hiçbir önlem alınmadığını kaydeden Muazzez Orhan, “Perişan da 3 çocuğunu geride bıraktı. Bir kez daha söylüyoruz; kadın katliamları politiktir. İktidarın cezasızlık politikası iktidarın kadına ve çocuğa yönelik her türlü şiddeti meşrulaştıran söylem ve politikaların sonucudur” diye belirtti. 

Orhan son olarak, Perişan’ın faillerini ve erkek-devlet şiddetini ifşa etmek için her alanda mücadelelerini sürdüreceklerini vurguladı. 

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2022, 15:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER