Van'da HDP PM üyesine 7 yıl 6 ay hapis cezası

HDP PM üyesi Fırat Keser’e 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Van'da HDP PM üyesine 7 yıl 6 ay hapis cezası

Hakkında 2011 yılında açılan bir soruşturma kapsamında yargılanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclisi (PM) üyesi Fırat Keser’in yargılandığı davanın karar duruşması Aydın 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Keser ve avukatı Sedat Kula duruşmaya Van Adliyesinden SEGBİS ile bağlandı.

Savcılık mütalaasına karşı savunma yapan Keser’in avukatı Sedat Kula, müvekkili hakkında ki suçlamaları ret ederek sadece bir kişinin beyanına dayanarak Keser hakkında ceza talep edilmesinin hukuk dışı olduğunu belirtti. Kula, müvekkili hakkında suç unsuru ve somut hiçbir delilin olmadığını ifade ederek, beraat edilmesini talep etti. Duruşmaya ara veren mahkeme heyeti, Keser’e “örgüt üyesi olduğu gerekçesiyle 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi. 

Keser’in avukatları verilen kararı İstinaf Mahkemesi’ne taşıyarak itiraz bulunacak.

NE OLMUŞTU?

HDP PM üyesi Fırat Keser, hakkında 2011 yılında açılan soruşturma kapsamında “tanık” olarak dinlenen M.Ç.’nin, 11 yıl sonra ifadesini değiştirmesi sonucu 28 Mayıs’ta tutuklandı. Tutuklama kararı veren Aydın 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi gerekçeli kararında, Keser’in yaşadığı ilin sınıra yakın olmasını “kaçma şüphesi” olarak değerlenmişti. 

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2021, 20:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER