Van'da hasta tutuklunun kol ve bacağında erime başladı

Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde bulunan hasta tutuklu Emin Aladağ, avukatı aracılığıyla kol ve bacağında kemik erimesinin başladığını, günlük ihtiyaçlarını karşılayamadığını aktardı.

Van'da hasta tutuklunun kol ve bacağında erime başladı

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) verilerine göre, cezaevlerinde 604’ü ağır toplam bin 605 hasta tutuklu bulunuyor. Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde bulunan Emin Aladağ da hasta tutuklulardan biri. 1993 yılında tutuklanarak müebbet hapis cezası verilen Aladağ, gözaltı sürecinde gördüğü işkenceden kaynaklı kol ve bacağındaki lifler koptu. Bu nedenle kol ve bacağında erime başlayan Aladağ, günlük ihtiyaçlarını daha karşılamakta zorlanıyor. Aladağ, yaşadığı sağlık sorunlarını avukatı aracılığıyla Mezopotamya Ajansı (MA) ile paylaştı. 

KEMİK ERİMESİ 

3 kişilik odada kaldığını ve günlük ihtiyaçlarının beraberinde kaldığı tutuklular tarafından karşılandığını belirten Aladağ, sağlık sorunlarından kaynaklı daha önce birçok kez doktora götürüldüğünü ve her seferinde ağrı kesici ilaçlarla tedavi edilmeye çalışıldığını söyledi. Ağrılarının şiddetlenmesi, kol ve bacağında hareket kısıtlılığının başlaması üzerine 8 Şubat'ta hastaneye götürüldüğünü aktaran Aladağ, hazırlanan hastane raporunda omuz, kalça ve diz bölgelerindeki liflerde kopma, yırtılma, tahribat ve kayma meydana geldiğinin tespit edildiği bilgisini paylaştı.

Bu nedenle kol ve bacağında kemik erimesinin yaşandığını ifade eden Aladağ, doktorların protez ile tedavinin mümkün olduğunu aktardıklarını paylaştı. Protezlerin yurt dışından temin edilebileceğini söyleyen Aladağ, tedavinin masraflarının karşılanmadığını ve bu yönlü talebinin de reddedildiğini aktardı. 

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2021, 13:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER