Van'da gazeteci Sala hakkında 12 yıl sonra ROJ TV davası

Gazeteci Nazan Sala hakkında ROJ TV muhabiri olduğu iddiasıyla 12 yıl önce başlatılan soruşturma sonucu dava açıldı.

Van'da gazeteci Sala hakkında 12 yıl sonra ROJ TV davası

Gazeteci Nazan Sala hakkında ROJ TV muhabiri olduğu iddiasıyla 2009 yılında başlatılan soruşturma dosyası, 12 yıl sonra davaya dönüştürüldü. 

Danimarka’dan aldığı lisansla uydu üzerinden 2004 yılında yayın yapmaya başlayan, hakkında Kopenhag Şehir Mahkemesi’nde açılan davanın 2012’nin başında sonuçlandırılarak para cezası verilmesi ardından lisansı iptal edilen ROJ TV’nin ekranı karartılırken, Van Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2009’da başlattığı soruşturmada tuttuğu tutanak nedeniyle harekete geçti. ROJ TV’nin  kapatılması için Türkiye tarafından girişimlerin yürütüldüğü dönemde Ankara’da televizyon çalışanları hakkında başlatılan ve 2021’de yetkisizlik kararı verilen soruşturmada yer alan tutanakta ismi yer alan Gazeteci Nazan Sala hakkında Van Cumhuriyet Başsavcılığı’nca dava açıldı. Savcılığın, “Örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla hazırladığı iddianame, Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. 

ROJ TV MUHABİRİ

İddianamede, ROJ TV’nin PKK-KCK’nin yayın organı olduğu ve örgütün propagandasını yaptığı iddia edilerek, gazeteci Nazan Sala'nın Van ilinde ROJ TV muhabiri olarak görev yaparak suçun işlenmesine iştirak ettiği ileri sürüldü. İddianamede, 2008 yılına tekabül eden suç tarihinin 2017 olarak yer alması dikkat çekti. 

HELİKOPTER DAVASI

Savcı, davanın Van'da yaşamını yitiren Servet Turgut ile Osman Şiban’ın helikopterden atılmasını kamuoyuna duyuran ve aralarında Nazan Sala’nın da bulunduğu 5 gazeteci hakkında “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla açılan helikopter davasıyla birleştirilmesini talep etti.  

DOSYALAR BİRLEŞTİRİLDİ

İddianameyi kabul eden Van 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi ise iki dosya arasında şahsi, hukuki ve fiili bağlantı bulunduğu gerekçesiyle birleştirme kararı verdi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER