Van'da Cezaevinde iki gözünü kaybetti

Tutuklu kaldığı cezaevinde tedavisi geç yapıldığı için iki gözünü kaybeden Yusuf Bor, “Hasta tutuklular ölüme terk ediliyor” dedi.

Van'da Cezaevinde iki gözünü kaybetti

İnsan Hakları Derneği'nin (İHD) 2020 Hapishaneler Raporu'na göre, cezaevlerinde 604'ü ağır hasta olmak üzere toplam bin 605 hasta tutuklu bulunuyor. Aynı rapora göre, yüzlerce tutuklu işkence ve kötü muameleye maruz kalarak, sağlık ve iletişim gibi haklarından yararlanamıyor. Hasta tutukluların tahliye edilmeleri yönünde yapılan çağrılar dikkate alınmıyor. Zamanında tahliye edilmeyen ya da infazı tamamlandıktan sonra bırakılan hasta tutukluların birçoğunun tedavi imkanı ise, hastalıklarının ilerlemesi nedeniyle ortadan kalkıyor. Tedavisi zamanında yapılmadığı için görme yetisini kaybeden Yusuf Bor da bunlardan birisi. 

GÖRME YETİSİNİ KAYBETTİ

Bor, 17 Kasım 2012 tarihinde Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) tarafından Van'da düzenlenen miting sonrası çıkan olaylar esnasında gözaltına alındı. Bor, "taş attığı" suçlamasıyla çıkarıldığı mahkemece tutuklandı ve 6 ay sonra tahliye edildi. Bor, daha sonra yapılan yargılamada 3 yıl 9 aylık hapis cezası alması üzerine yeniden tutuklanarak, Van T Tipi Kapalı Cezaevine gönderildi. 10 Kasım 2019 tarihinde tahliye edilen Bor, tutukluluğu döneminde tedavisi zamanında yapılmadığı için görme yetisini kaybetti. 

TEDAVİSİ GEÇ YAPILDI 

Cezaevinde kronik hastalıklarının arttığını belirten Bor, yaşadıkları sağlık sorunları için birçok kez hastaneye gitmek için dilekçe yazdığını ancak başvurularının yanıtsız bırakıldığını ifade etti. Göz tansiyonu nedeniyle ilk olarak sol gözünü, daha sonra sağ gözünü kaybettiğini söyleyen Bor, "İlaçlarımı dahi vermedikleri günler oluyordu. Dilekçeye rağmen hastaneye götürmüyorlardı. Cezaevinde sol gözümü kaybettim. Tedavi edilmediğimden dolayı durumum ağırlaştı ve sonra hastaneye götürdüler. İki gözümün durumu da baya kötü bir hal aldıktan sonra ameliyat ettiler. Ancak iki gözümde de görme yetisini kaybettim. Ardından yüzde 90 görme engeli raporu verdiler” diye kaydetti. 

ÖLÜME TERK EDİLİYORLAR

Tahliye edildikten sonra hastaneye gittiğini ancak hastalığının ilerlemesi nedeniyle tedavi olamadığına dikkati çeken Bor, "cezaevindeki sorumsuzluğun" iki gözüne mal olduğunu vurguladı. Diğer hasta tutukluların da benzer durumlarla karşı karşıya olduklarına değinen Bor, birçok hasta tutuklunun tedavi edilmediğini kaydetti. Bor, “Bazı tutsakları, ağır hastalıkları olmasına rağmen sadece revire götürüp getiriyorlardı. İnsanlar cezaevlerinde ölüme mahkum ediliyor. Hasta tutuklular derhal tahliye edilmeli" çağrısı yaptı. 

MA / Dindar Karataş

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2021, 14:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
Levent  bor
Levent bor - 1 hafta Önce

Abi seni I durian getirenler utansin

SIRADAKİ HABER