Van'da Çelebi’nin cenazesine katılanlara soruşturma

Süleymaniye’de katledilen Kürt siyasetçi Mehmet Zeki Çelebi’nin cenaze törenine katıldıkları gerekçesiyle 22 kişi hakkında soruşturma açıldı. 

Van'da Çelebi’nin cenazesine katılanlara soruşturma

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Tevgera Jinen Azad (TJA), Halkların Demokratik Partisi (HDP), HDP Van Milletvekilleri Murat Sarısaç, Muazzez Orhan birçok kurum temsilcisinin yanı sıra yüzlerce kişi Federe Kürdistan Bölgesi’nin Süleymaniye kentinde uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitiren Kürt siyasetçi Mehmet Zeki Çelebi’nin 27 Mayıs'ta Van’da düzenlenen cenaze törenine katılmak istedi. Kitleyi engelleyen polis, biber gazı ve tazyikli suyla saldırdı. Abluka altında Çelebi’nin cenazesi toprağa verildikten sonra Van Cumhuriyet Başsavcılığı aralarında Çelebi ailesinin üyelerinin de bulunduğu 22 kişi hakkında cenazeye katıldıkları gerekçesiyle soruşturma başlattı. 

HDP Van İl Örgütü, açılan soruşturmaya ilişkin açıklama yaptı. Açıklamaya İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi yöneticileri ve çok sayıda kişi katıldı. 

‘AİLE FERTLERİ MEZARLIĞA ALINMADI’

HDP Van İl Eşbaşkanı Fikret Doğan, polisin hiçbir yasal gerekçe göstermeden keyfi bir şekilde insanların cenazeye katılmasını engellediğini belirterek, “Genel merkezimizin çağrısıyla il eş başkanları, il ve ilçe yöneticileri olarak bizler de defin sırasında ailenin yanında yer almak, dayanışmak üzere mezarlığa gittik. Hiçbir inançta engellenmeyen defin işlemi maalesef Van Emniyetince engellenmiştir. Hiçbir yasal gerekçe gösterilmeden bizler ve aile fertleri mezarlığa alınmadığımız gibi defin işlemi bittikten sonra aile ile evine gitmek üzere araçlarımıza doğru yürüdüğümüzde önümüz kesilmiş, gece yarısı tazyikli su ve gaz bombası kullanılarak bizlere müdahale edilmiştir” dedi.

22 KİŞİ HAKKINDA SORUŞTURMA 

Cenaze törenine katılanlar hakkında soruşturma açılmasının kabul edilemez olduğunu belirten Doğan, Çelebi’nin yaşamını insan hakları mücadelesini adadığını belirtti. Doğan, “Zeki Çelebi yoldaşın katledilmesinden tutalım defin işlemine kadar birçok insan hakları ihlali gerçekleşmiştir. Devletin katledilen yurttaşının faillerini uluslararası hukuk çerçevesinde bulması gerekirken bunu yapma yerine içinde Mehmet Zeki Çelebi’nin babasının, kardeşinin ve HDP, DBP İl Eş başkanları, yöneticilerinde olduğu toplam 22 kişiye cenazeye merasimine katılma gerekçe gösterilerek hakkında soruşturma başlatılmıştır” diye konuştu.  

‘İFADEYE ÇAĞRILDIK’

Devletin “düşman hukuku” uygulamasından vazgeçmesi gerektiğini söyleyen Doğan, “Bu düşman hukukunda, bu antidemokratik uygulamalarınızdan ve bu mesnetsiz iddialarla açtığınız soruşturmalarından derhal vazgeçin. Yaşam hakkını kutsallığı gibi defin hakkının da insan hak olduğu gerçeği unutmayın. Yitip giden canların bu ülkenin evlatları olduğunu ve bunların ailelerinin olduğunu unutmayın ve bu soruşturmamalarınızı derhal durdurun. İfadeye çağırılanlar Pazartesi’den itibaren emniyete giderek, ifademizi vereceğiz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER