Van'da ‘Burası Kürdistan’dır’ diyen esnaf serbest bırakıldı

“Burası Kürdistan’dır” dediği için gözaltına alınan esnaf Hacı Tunç, serbest bırakıldı.

Van'da ‘Burası Kürdistan’dır’ diyen esnaf serbest bırakıldı

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül’ün esnaf ziyareti sırasında “Burası Kürdistan’dır” dediği için gözaltına alınan esnaf Hacı Tunç, serbest bırakıldı.

“Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla gözaltına alınan Tunç, emniyetteki işlemlerinin ardından savcılığa çıkarıldı. Savcılık ifadesi alındıktan sonra adli kontrol talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen Tunç, serbest bırakıldı.

NE OLMUŞTU?

Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, çeşitli ziyaretler kapsamında geldiği Van’da, esnafla biraraya geldi. Sabah saatlerinde yerel ve ulusal basın temsilcileriyle buluşan Sarıgül ve beraberindeki heyet, daha sonra İpekyolu ilçesinde esnafı ziyaretinde bulundu. Sarıgül’ün ziyareti sırasında konuştuğu esnaf Hacı Tunç, “Ne kadar dil o kadar mutluluk. Doğu kültürü bambaşkadır. Doğu'yu unutmayalım. Bir arkadaşımız Siirt’te ‘Burası Kürdistandır’ dedi. Bin, 2 bin yıl önce burası Kürdistan’dı. Yine de Kürdistan olacak. İtiraz etmeyelim. Bizi yaratan Allah’tır. Allah Kürtçeyi, Türkçeyi, Arapçayı, İngilizceyi de biliyor” dedi.

Esnaf Tunç’un sözlerinin ardından Sarıgül, “Türkiye Cumhuriyeti topraklarında herkes kendi ırkını, düşüncesini özgür bir şekilde konuşur. Hudut ve bayrak birliği diyen bütün yurttaşlarımızla el ele, kol kola, omuz omuza olacağız” dedi. 

Sarıgül pazardan ayrıldıktan sonra Tunç’un işyerini basan polisler, esnafı gözaltına alarak İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesine götürdü. 

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2021, 17:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER