Leyla Güven Van'da helikopterden atılan Şiban’ı ziyaret etti

DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, Van’ın Çatak ilçesinde yaşamını yitiren Servet Turgut ile birlikte helikopterden atılan Osman Şiban’ı ziyaret etti.

Leyla Güven Van'da helikopterden atılan Şiban’ı ziyaret etti

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, 11 Eylül’de Van’ın Çatak ilçesinde helikopterden atılan ve hayatını kaybeden Servet Turgut’un ailesine başsağlığı, ağır yaralı olarak kurtulan Osman Şiban’a da geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. Mersin'in Akdeniz İlçesinde oturan Osman Şiban’ın evini ziyaret eden Güven, Kürt tarihinde bazı olayların olduğunu ve hiçbir zaman unutulamaz olduklarını hatırlatarak, “Nasıl ki Roboski Katliamı unutulmadıysa bu yaşanan olayda asla unutulamaz. Kürt halkı asla bu yaşananları unutmaz. Sizlere yapılanlar zulüm ve vahşettir. Dost ve düşman bilsin ki zorda olan bizler değiliz. Zorda olan bu işkenceyi yapanlardır. Bu insanlara işkenceyi yapanlar Türkiye demokrasisi ve insan haklarına saldırıdırlar. Tüm bunlara rağmen halkımız sözünün arkasında ve ayaktadır” dedi.

“Ne kadar zulüm yaparlarsa yapsınlar onların karşısında boynumuzu eğmeyeceğiz” diyen Güven, konuşmasını şöyle sürdürdü: “90’larda insanlar helikopterlerden atıldı, insanlar öldürüldü ve köyler yakıldı ama hepsine bir kılıf bulmaya çalıştılar. Bizler sesimizi yükseltmeye çalıştık ama sesimizi bütün dünyaya duyuramadık. En son Avrupa İnsan Hakları Türkiye’yi mahkûm etti. Herkes köylülere dışkı yedirildiğini ve işkenceden geçirildiğini duydu. Yakın zamanda sizin yaşamış olduğunuz işkenceyle bütün dünya bu işkencenin hala devam ettiğini tekrar gördü. Kenan Evren’in işkenceleri hala devam ediyor. Bunun hesabını soracağız. Yanlarına kar kalmayacak. Yargı ve hukuk eliyle bunun hesabını soracağız. ”

MERSİN

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2020, 13:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER