İstanbul Sözleşmesi'nin feshi Van'da yürüyüşle protesto edilecek

İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararına karşı Van'da Cumartesi günü alanlara çıkacak olan kadınlar, "Mücadeleyi büyütmek için yürüyüşe katılın" çağrısı yaptı.

İstanbul Sözleşmesi'nin feshi Van'da yürüyüşle protesto edilecek

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, 30 Mart’ta yaptığı Kadın Koordinasyonu toplantısı sonrası “Kadınlar için Adalet” programını açıkladı. Program kapsamında, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına karşı Diyarbakır ve Van’da Nisan ayı içerisinde bölgesel yürüyüşler yapılacağı duyuruldu. 

Van'daki yürüyüş tarihi 10 Nisan olarak belirlendi. Özgür Kadın Hareketi (TJA) ile ortak yapılacak yürüyüş, saat 12.00'da Sanat Sokağı'nda başlayacak.  Serhat bölgesi kentlerinden çok sayıda kadının yürüyüşe katılması bekleniyor. HDP Van İl Eşbaşkanı Handan Karakoyun ve TJA üyesi Aynur Sarıca, tüm kadınları yürüyüşe davet etti.  

SANAT SOKAĞINA DAVET 

Yürüyüşle İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeye karşı tavırlarını ortaya koyacaklarını belirten HDP'li Eşbaşkan Handan Karakoyun, "Bütün Serhat bölgesinde yaşayan kadınları yürüyüşümüze katılmasını bekliyoruz. Sözleşme’den çekilmeye güçlü bir tepki verelim. AKP-MHP faşist sisteminin her yerde kurumsallaşmasının önüne geçmek için bütün kadınları Sanat Sokağı’na bekliyoruz” çağrısı yaptı. 

'ERK ZİYNİYETE İZİN VERMEYECEĞİZ'

İstanbul Sözleşmesi uygulanmadığı ve feshedildiği için kadın katliamlarının arttığına dikkati çeken TJA üyesi Aynur Sarıca ise, sözleşmeden çekilmeyi "kadın mücadelesine darbe" olarak nitelendirdi. Kararı tanımadıklarını vurgulayan Sarıca, "Mücadeleyle elde ettiğimiz bir başarının erk zihniyetle yerle bir edilmesine, kadınların öldürülmesine ve katledilmesine asla izin vermeyeceğiz” diye kaydetti. Mücadeleyi büyütmek için 10 Nisan'da alanda olacaklarını dile getiren Sarıca, " ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’ deyip kadınları alanlara davet ediyoruz” diye seslendi. 

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2021, 18:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER